تحریم‌های جدید آمریکا علیه “بهنام شهریاری” و شرکت “یونی‌شِس”

پنجشنبه, 26ام مرداد, 1402
اندازه قلم متن

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی در وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا (اوفَک) با انتشار بیانیه‌ای از تحریم یک فرد ایرانی و یک شرکت انرژی ثبت شده در سنگاپور و امارات بر اساس مقررات “ضد تروریسم” خبر داد.

ساختمان وزارت خزانه‌داری آمریکا در واشینگتن

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی در وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا (اوفَک)  با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که یک فرد ایرانی و یک شرکت انرژی ثبت شده در سنگاپور و امارات را بر اساس مقررات “ضد تروریسم” در فهرست تحریم‌های جدید ایالات متحده قرار داده است. در این بیانیه آمده است که فرد و شرکت مذکور، در فهرست تحریم‌های ثانویه مرتبط با تروریسم جهانی قرار گرفته‌اند.

بیانیه اوفک، نام این شهروند ایرانی را “بهنام شهریاری” ذکر کرده و با اشاره به نامشخص بودن کشور محل سکونت این فرد، اضافه کرده که او با نام‌های دیگری از جمله حمید حسینی، سید علی‌اکبر میروکیلی و سید حمیدرضا شاه‌چراغی نیز شناخته می‌شود.ازم به ذکر است فردی به نام “بهنام شهریاری” پیش از این در تیرماه ۱۳۹۰ و در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما نیز در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته بود.

در آن زمان اعلام شده بود که این فرد از مقامات عالی‌رتبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و علاوه بر نمایندگی شرکت کشتیرانی “لاینر ترانسپورت کیش”، مالکیت شرکتی به نام “شرکت بازرگانی بهنام شهریاری” را نیز بر عهده دارد و به دلیل ارسال کمک نظامی به حزب‌الله لبنان، هدف تحریم‌های ایالات متحده آمریکا قرار می‌گیرد.

نام این فرد طی سال‌های گذشته بارها به ظن مشارکت در “پولشویی و قاچاق نفت” در همکاری با سپاه پاسداران و نیروی قدس و حزب‌الله لبنان مطرح شده بود.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا خرداد ماه سال گذشته از بهنام شهریاری و رستم قاسمی، از دیگر اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سرحلقه‌های فروش نفت ایران یاد کرده بود.

گفته می‌شود علاوه بر ناشناخته بودن کشور محل زندگی این فرد، سه تاریخ تولد مختلف نیز برای “بهنام شهریاری” وجود دارد که بر اساس آن‌ها سن او باید چیزی بین ۵۵ تا ۵۸ سال باشد.

در بیانیه اوفک همچنین به شماره دو گذرنامه‌ ایرانی این فرد اشاره شده و اعلام شده که اعتبار هر دوی این گذرنامه‌ها در اوایل پاییز پیش رو پایان خواهد یافت.

تحریم شرکت “یونی‌شِس”

علاوه بر فرد یاد شده، یک شرکت انرژی به نام “یونی‌شِس” که حدود ۴ سال پیش در کشورهای سنگاپور و امارات متحده عربی ثبت شده نیز به فهرست تحریم‌ها اضافه شده است. بر اساس این بیانیه، آدرسی نیز از این شرکت در ژنو سوئیس به دست آمده است.

شرکت “یونی‌شِس”، در ارتباط با شرکت پتروشیمی “تریلیانس” هدف تحریم قرار گرفته است. وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، شرکت پتروشیمی “تریلیانس” را از چند سال پیش در پی مشارکت در خرید و فروش محصولات تحریمی پتروشیمی جمهوری اسلامی در فهرست تحریم‌ها قرار داده بود و بسیاری از شرکت‌های مرتبط با این شرکت در همان زمان به لیست تحریم‌های ایالات متحده اضافه شده بودند.

بر اساس مقررات تحریم‌های ضد تروریسم، اموال افراد و یا شرکت‌هایی که با شرکت‌های تحریمی در ارتباط باشند مسدود خواهند شد و علاوه بر این، خود آن افراد و شرکت‌ها نیز ممکن است در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار بگیرند.

اعلام خبر تحریم‌‌های جدید در شرایطی صورت می‌گیرد که وزیر خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه ۲۴ مرداد در یک نشست خبری تاکید کرده بود که سیاست کلی آمریکا در برابر ایران “هیچ تغییری نکرده است” و تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ادامه خواهد یافت.

هفته گذشته خبر حصول توافق میان آمریکا و ایران منتشر شد که بر مبنای آن، جمهوری اسلامی در ازای خروج شهروندان آمریکایی زندانی در ایران، به شش میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده‌ در کره جنوبی دسترسی پیدا می‌کند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.