لوموند: ایرانیان بسیار خشمگین هستند و انفجار دوبارۀ اعتراضات عمومی منتفی نیست

جمعه, 27ام مرداد, 1402
اندازه قلم متن

یکی از فعالان حقوق زنان به خبرنگار لوموند گفته است : این روزها همه در ایران منتظر دستگیر شدن هستند و هدف حکومت از دستگیری‌ها و زندانی کردن‌ها ترساندن مردم است. اما مردم بسیار خشمگین هستند. تنگناهای شدید اقتصادی به فشاری مضاعف تبدیل شده است و نباید انفجار جدید خشم عمومی را منتفی دانست.   

یکی از خیابان های تهران.
یکی از خیابان های تهران. © رویترز
 

لوموند روزنامۀ عصر پاریس در مقاله‌ای به قلم غزل گلشیری دربارۀ افزایش دستگیری‌های سیاسی در ایران نوشته است که در آستانۀ نخستین سالگرد خیزش “زن، زندگی، آزادی” در ایران سرکوب‌ها نیز شدت گرفته‌اند. نویسندۀ مقاله افزوده است که تنها در استان گیلان، دست‌کم ده تن از فعالان حقوق زنان از جمله ژاله جواهری، شیوا شاه سیاه و متین یزدانی دستگیر شده‌اند.

مقاله نویس لوموند سپس افزوده است که در دیگر نقاط ایران دستگیری‌ها به پیروان آئین بهایی نیز سرایت کرده است، در حالی که شمار بالایی از دانشجویان و زندانیان سابق سیاسی نیز از سوی دستگاه ها و نهادهای اطلاعاتی حکومت احضار و بازجویی می شوند.

دو دختر در مرکز تهران
دو دختر در مرکز تهران AP – Vahid Salemi

یکی از فعالان حقوق زنان به خبرنگار لوموند گفته است که تشدید سرکوب‌ها بخشی از اقدامات حکومت در آستانۀ سالگرد خیزش مهسا است. به نوشتۀ لوموند فشارهای حکومتی حتا بر خانواده‌های معترضان کشته شده در این خیزش شدت گرفته تا از این طریق آنها را به سکوت یا خودداری از برگزاری مراسم یادبود برای قربانیان خود وادار کنند. در نتیجۀ این فشارها بسیاری از همین خانواده‌ها در شبکه‌های اجتماعی از مردم خواسته‌اند که در سالگرد مرگ نزدیکان آنان از انجام تظاهرات خودداری ورزند.

در مناطق کردنشین کشور نیز دستگیری‌ها افزایش یافته هر چند آمار دستگیرشدگان به دلیل ترس از اقدام‌های حکومتی تماماً منتشر نمی‌شود. یکی از فعالان حقوق زنان به خبرنگار لوموند گفته است: این روزها همه منتظر دستگیر شدن هستند و هدف حکومت از دستگیری‌ها و زندانی کردن‌ها ترساندن مردم است. اما مردم بسیار خشمگین هستند. تنگناهای شدید اقتصادی به فشاری مضاعف تبدیل شده است و نباید انفجار جدید خشم عمومی را منتفی دانست.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.