سوئیس در حال تبدیل پول‌های آزادشده ایران در کره جنوبی به «دلار و بعد یورو» است

دوشنبه, 30ام مرداد, 1402
اندازه قلم متن

رسانه‌های کره جنوبی خبر می‌دهند که «هشت تریلیون وون کره جنوبی» از دارایی‌های آزادشده ایران در این کشور به شکل تدریجی به بانک مرکزی سوئیس انتقال یافته است.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی روز دوشنبه سی‌ام مرداد نوشت که این مبلغ که معادل شش میلیارد دلار است، به شکل روزانه توسط سوئیس به دلار تبدیل می‌شود تا تأثیرش بر بازار مبادله ارز خارجی سئول و ارزش پول این کشور کمتر شود.

بر اساس اعلام بازار مبادله ارز خارجی سئول، هشت تریلیون وون از پول ایران در بانک صنعتی کره و بانک ووری کره جنوبی از هفته گذشته به حساب بانک مرکزی سوئیس منتقل شد تا به ارزهای دیگر تبدیل شود.

بر اساس این گزارش، بانک مرکزی سوئیس در هر روز کاری ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد وون را به دلار تبدیل و سپس دلار را به یورو تبدیل می‌کند تا به یک حساب بانکی «متعلق به ایران» در یک بانک خارجی منتقل شود.

یونهاپ نوشته است که این روش به کار می‌رود چون امکان تبدیل مستقیم وون به یورو در مرکز مبادله ارز سئول وجود ندارد.

یک مقام بازار مبادله ارز سئول به این رسانه گفت که پیش‌بینی می‌شود کل پول‌های آزادشده ایران طی «پنج هفته» به این روش به دلار تبدیل شود.

بر اساس این گزارش، از آنجا که میزان تبدیل روزانه وون به دلار در سئول حدود ۱۰ میلیارد دلار است، اگر کل شش میلیارد دلار پول‌های ایران در یک نوبت تبدیل می‌شد، تاثیر شدیدی بر بازار ارز کره جنوبی می‌گذاشت.

وزارت خارجه آمریکا روز ۱۹ مرداد تأیید کرد که جمهوری اسلامی ایران در برابر آزادی پنج زندانی دوتابعیتی شش میلیارد دلار از پول نفت خود را که از سال‌ها پیش نزد بانک‌های کره جنوبی مسدود شده است، دریافت خواهد کرد.

تهران: سقف اجرای توافق اخیر میان ایران و آمریکا حدود دو ماه است

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه گفت سقف اجرای توافق اخیر میان تهران و واشینگتن در زمینه آزادسازی دارایی‌های ایران در مقابل آزادی شهروندان آمریکایی حدود دو ماه است.

آقای کنعانی در نشست خبری خود تأکید کرد که ایران و آمریکا مذاکرات مستقیم در هیچ زمینه‌ای نداشته‌اند، اما مذاکرات غیرمستقیمی که انجام شده پیرامون تبادل زندانیان، رفع انسداد دارایی‌های ایران و انجام مذاکرات رفع تحریم‌ها بوده است.

او افزود که «روند انتقال دارایی‌های ما در عراق هم شروع شده است و با توجه به مداخلات آمریکا بخشی از آن انجام شده است.»

در دولت ابراهیم رئیسی مذاکرات رفع تحریم‌ها، به مذاکراتی اطلاق می‌شود که پیرامون احیای برجام انجام شده است.

پیشتر برخی رسانه‌های غربی از مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای رفع تنش خبر داده بودند که بنا بر گفته برخی منابع می‌تواند به دستیابی به یک «تفاهم نانوشته» منجر شود.

ایران و آمریکا احتمال دستیابی به چنین تفاهمی را به‌طور قطعی تأیید یا تکذیب نکرده‌اند.

میزان کاهش دریافتی ایران به دلیل تبدیلات پولی

طلب مالی ایران از کره جنوبی هفت میلیارد دلار بود که بعد از اعلام آزادسازی ناشی از توافق ایران و آمریکا در هفته‌های گذشته، مبلغ آن شش میلیارد دلار اعلام شد و انتقادهای زیادی برانگیخت.

رئیس بانک مرکزی ایران گفت که این کاهش، نتیجۀ تبدیل دارایی‌های دلاری حاصل از فروش نفت به پول ملی کره جنوبی بوده است.

محمدرضا فرزین روز ۲۱ مرداد در رشته‌توئیتی اذعان کرد: «متأسفانه نزدیک به هفت میلیارد دلار از منابع ارزی کشور طی سال‌های پایانی دهه ۹۰ به‌ صورت وون (واحد پول ملی کره جنوبی) به بانک‌های کره جنوبی واریزشده بود و به آن‌هم، هیچ سودی تعلق نمی‌گرفت.»

او در ادامه تصریح کرد که طی این سال‌ها به دلیل کاهش برابری وون نسبت به دلار، «نزدیک به یک میلیارد دلار» از دارایی‌های مسدودشدۀ ایران با کاهش ارزش برابری مواجه شد.

آزادسازی شش میلیارد دلار از اموال بلوکه‌شدۀ ایران نزد بانک‌های کره جنوبی در ازای مبادلۀ زندانیان با آمریکا، با انتقادهای گسترده از سوی فعالان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی روبه‌رو شد.

جمهوری اسلامی هنوز پنج زندانی آمریکایی را که دست‌کم سه تن از آنها دوتابعیتی هستند، آزاد نکرده و آنها گرچه در زندان نیستند ولی در حبس خانگی به سر می‌برند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با بیان این‌که آزادی این پنج تن «یک گام مثبت است» و «ما با آن‌ها پس از خروج از زندان گفت‌وگو کردیم»، افزود: «ما تنها در ابتدای این روند هستیم و بازگشت آن‌ها به خانه (در آمریکا) هنوز مستلزم کار زیادی است».

او روز ۱۹ مرداد گفته بود که که ایالات متحده بابت توافقی که قرار است منجر به آزادی پنج زندانی آمریکایی در ایران شود، تحریم‌های خود علیه جمهوری اسلامی را کاهش نخواهد داد.

وزیر خارجه آمریکا در روزهای بعد درباره آزاد شدن این مبلغ اعلام کرد که «پول‌های ایران به حساب‌های بانکی محدودی منتقل می‌شود که از آن فقط می‌توان برای مصارف بشردوستانه استفاده کرد» و یادآور شد که آمریکا نظارت دقیقی بر این منابع مالی خواهد داشت.

به رغم اظهارات آنتونی بلینکن در خصوص نحوه دسترسی تهران به این پول‌ها، وزارت خارجه ایران اعلام کرد:«نحوه بهره‌برداری از منابع و دارایی‌های مالی رفع توقیف شده در اختیار جمهوری اسلامی ایران بوده و این منابع برای نیازهای مختلف کشور حسب تشخیص مراجع ذی‌صلاح هزینه خواهد شد.»

این در حالی است که برخی رسانه‌ها نوشتند که پول‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی بعد از آزادسازی، به حساب‌های بانکی در قطر منتقل می‌شود و تنها برای خرید کالاهای مورد تأیید آمریکا قابل استفاده است و جمهوری اسلامی به این مبلغ دسترسی مستقیم ندارد.

با مشخص شدن شیوه دسترسی ایران به شش میلیارد دلار از پول‌های آزادشده نزد کره جنوبی، روزنامه‌نگاران، فعالان سیاسی و کاربران زیادی در شبکه‌های اجتماعی این معامله را «ذلیلانه» توصیف کردند و آن را از برنامه «نفت در برابر غذا» که درباره حکومت صدام حسین در عراق اجرا شده بود، بدتر دانستند.

با استفاده از گزارش‌های یونهاپ اینفومکس، رویترز و رادیو فردا / ع.م / پ.پ/م.ا.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.