کروبی و خامنه‌ای؛ «شیخ» و «هادی» اصلاح‌طلبان میانه‌رو در انتخابات؟

سه شنبه, 31ام مرداد, 1402
اندازه قلم متن

انصاف نیوز – نشست‌هایی با محوریت مهدی کروبی و سید هادی خامنه‌ای برای تصمیم‌گیری پیرامون عدم حضور و یا حضور و همچنین چگونگی حضور بخش میانه‌رو و سنتی اصلاح‌طلبان در انتخابات، در حال برگزاری است

sheikh.jpgپیشتر گزارش شده است که تصمیم جبهه اصلاحات مبنی بر «توصیه‌ای برای پیش‌ثبت‌نام انتخابات مجلس نداریم» با رای شکننده‌ی ۱۹ به ۱۶ به تصویب رسیده و همین موضوع باعث دوپاره شدن این جبهه‌ی سیاسی بر سر چگونگی مواجهه با انتخابات پیش رو شده است.

مصوبه‌ی جبهه اصلاحات، انتقاد و اعتراض بخشی از شخصیت‌ها و احزاب اصلاح‌طلب را به همراه داشته است.

برخی منتقدانِ تصمیمِ اخیرِ جبهه اصلاحات با اشاره به تغییراتی که در رأس این جبهه‌ی سیاسی رخ داده، معتقد بودند که ریاست آن می‌توانست همچنان در قالب شخصیتی معتدل و ملی ادامه می‌یافت و عدم حضور یک چهره ملی و میانه‌رو در رأس این جبهه‌ی مهم سیاسی، عوارض خوبی را بر جای نخواهد گذاشت.

برخی دانشجویانِ حامی جریان اصلاحات هم اعتراض خود در این باره را با سید محمد خاتمی مطرح کرد‌ه‌اند و آقای خاتمی در پاسخ این انتقادات اعلام کرده که نقش مستقیمی در انتخاب رییس جدید این جبهه نداشته است.

طیف میانه‌رو و سنتی جریان اصلاحات که به «خط امامی»ها مشهور شده‌اند و به لزومِ تلاش برای اصلاح‌پذیریِ وضعیتِ موجود در دولت و حاکمیت اعتقاد دارند، همچنان اصلاح روند قانونگذاری و اجرایی در کشور و بهینه سازی مدیریت داخلی و خارجی نظام را از طریق صندوق رأی و حضور اکثریت مردم در مقاطعی مانند انتخابات می‌دانند و آن را سرنوشت ساز می‌خوانند.

این جریان سیاسی معتقد است که دست کشیدن از سازوکارهای انتخاباتی و قهر با صندوق‌های رأی نتیجه مثبتی در اصلاح آینده‌ی نظام و بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی ندارد.

این جریان، حضور میانه‌روها در مجلسِ آینده را ضرورتی اجتناب ناپذیر برای گذار از دولت مستقرِ موجود می‌دانند. آنها دولت کنونی را ضعیف می‌دانند.

این طیف از اصلاح طلبان طی ماه‌های اخیر نشست‌هایی پیاپی را با محوریت مهدی کروبی البته از راه دور داشته‌اند، چرا که دیدار با آقای کروبی در حصر برای اصلاح طلبان ممکن نیست و فقط چند نفر از شخصیت‌ها همچون سید هادی خامنه‌ای با کروبی گفت‌وگوهایی داشته است.

با وجود آنکه خبری بی واسطه از موضع آقای کروبی درباره‌ی موضوع انتخابات به انصاف نیوز نرسیده است اما با توجه به سبک و سیاق و پیشینه‌ی سیاسی او، بعید به نظر می‌آید که پیشاپیش و بدون بررسی همه‌ی جوانب، حکم به تحریمِ انتخابات بدهد.
برعکس، شنیده‌ی با واسطه‌ی انصاف نیوز حکایت از تلاش آقای کروبی برای فراهم شدن زمینه‌ی فعالیتِ اثر بخش و تغییرِ اوضاعِ فعلی حاکم در کشور از طریقِ دو انتخابات پیش رو دارد.

در دیدارهای محدودِ اخیرِ آقای کروبی که با حفظ شرایط حصر بوده، برخی بزرگان این جریان از جمله سید هادی خامنه‌ای نیز حضور داشته‌اند. به نظر می‌آید که آقای خامنه‌ای محوریت بخش قابل توجهی از منتقدانِ تصمیمات اخیرِ جبهه اصلاحات را بر عهده گرفته است.

اصلاح طلبانِ منتقد به تصمیم اخیر جبهه اصلاحات هم نشست‌های مستمری را در دفتر سید هادی خامنه‌ای برگزار می‌کنند؛ اما با وجود برگزاری این جلسات، هنوز مشخص نیست که این جریان برای مشارکت فعال در انتخابات متقاعد شده‌اند یا خیر.

گفتنی است مراسم دهه اول محرم در دارالزهراء (س) به عنوان یکی از مهمترین مراکز مذهبی جریان خط امامی اصلاح طلبان با حضور چهره‌های مطرح و محوری بسیاری، ازجمله سید محمد خاتمی، سید هادی خامنه‌ای و سید محمد موسوی خوئینی‌ها و همچنین برخی چهره‌های میانه‌رو اصولگرا برگزار شده بود.

عکس مربوط است به دیدار اخیر مهدی کروبی، سید هادی خامنه‌ای و محسن رهامی با رسول منتجب‌نیا، قائم مقام سابق حزب اعتماد ملی که اخیرا همسر خود را از دست داده است.

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.