عثمان اسماعیلی، فعال کارگری به ۳۹ ماه حبس محکوم شد

جمعه, 3ام شهریور, 1402
اندازه قلم متن

ایران وایر

شعبه اول دادگاه انقلاب سقز، عثمان اسماعیلی، فعال شناخته شده کارگری را با اتهاماتی از جمله شرکت در مراسم خاکسپاری مهسا امینی به ۳۹ ماه زندان محکوم کرد.

بر اساس گزارش روز جمعه سوم شهریور شبکه حقوق بشر کردستان، عثمان اسماعیلی به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» از طریق عضویت در کومله- سازمان کردستان حزب کمونیست ایران به ۳۱ ماه و ۱۵ روز حبس تعزیری محکوم شده است.

دادگاه انقلاب سقز همچنین عثمان اسماعیلی را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» از طریق شرکت در مراسم خاکسپاری مهسا امینی به ۷ ماه و ۱۵ روز زندان محکوم کرده است.

این فعال کارگری در صفحه اینستاگرام خود نوشته که حکم حبس ٣٩ ماه وی، به شانزده ماه حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی، تخفیف پیدا کرده است.

عثمان اسماعیلی از چهره‌‌های سرشناس و از کنشگران صنفی شناخته شده در میان فعالان کارگری است. او طی اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در همدلی با مردم داغ‌دیده این شهر، کنار خانواده‌های ایشان و خانواده‌های زندانیان سیاسی بود. 

در جریان جنبش «زن، زندگی، آزادی» در تاریخ ۱۹بهمن۱۴۰۱ نیروهای امنیتی  بدون برگه قضایی و تشریح اتهام انتسابی، این فعال کارگری را بازداشت و  به اداره اطلاعات شهر سقز منتقل کردند.

آقای اسماعیلی سپس برای ادامه مراحل بازجویی به یکی از بازادشتگاه‌های وزارت اطلاعات در شهر سنندج منتقل و سرانجام در تاریخ ۲۸فروردین۱۴۰۲ و پس از گذشت ۷۰ روز بازداشت توسط نیروهای امنیتی در سقز، با تودیع قرار وثیقه یک میلیارد تومانی به‌صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی از زندان مرکزی سقز آزاد شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.