اخراج اساتید دانشگاه؛ محمدرضا عارف در اعتراض استعفا داد

دوشنبه, 6ام شهریور, 1402
اندازه قلم متن
 
اخراج اساتید دانشگاه؛ محمدرضا عارف در اعتراض استعفا داد

«محمدرضا عارف»، معاون سابق رییس‌جمهور ایران در «دولت خاتمی» و عضو هیات جذب دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرد که در اعتراض به اخراج اساتید دانشگاه، از این هیات استعفا می‌دهد.

عارف، روز یکشنبه۵شهریور با اشاره به اخراج «دکتر شریفی زارچی»، استاد دانشگاه صنعتی شریف به وبسایت جماران گفت که وی در هیات جذب دانشگاه مفصلا در خصوص تبعات عدم تمدید قرارداد اساتید نخبه‌ای همچون دکتر شریفی زارچی هشدار داده بود.

آقای شریفی زارچی روز ۳شهریور در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «امروز نامه اخراج من از دانشگاه شریف دریافت شد.»

محمدرضا عارف با اذعان به دخالت نهادهای بیرون از دانشگاه در استخدام و اخراج اساتید گفت: «به‌دلیل ضرورت اصلاح روند حاکم بر هیات جذب دانشگاه‌ها، از عضویت در این هیات استعفا می‌کند.»

استعفای اعتراضی عارف هم‌زمان با صدور بیانیه کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران انجام شده که در آن در مورد «مداخله مخرب» نهادهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی هشدار داده است.

این بیانیه با اشاره به تلاش جریان‌هایی برای تضعیف استقلال دانشگاه از همان ابتدای انقلاب یادآور شده است: «یکی از بزرگترین اقدامات این جریان‌ها سپردن امور مهمی از آموزش عالی و دانشگاه مانند امور سیاست‌گذاری و به‌ویژه جذب هیات علمی و انتصاب روسای دانشگاه به شورای عالی انقلاب فرهنگی بود.»

در این بیانیه، دخالت در روند ملال‌آور انتخاب وزیر علوم، سلب اختیار از دانشگاه در جذب اعضای هیات علمی، محدود کردن اختیارات وزارت علوم و دخالت فراوان نهاد‌های امنیتی اطلاعاتی در رابطه با مباحث درون دانشگاه از جمله مشکلات عدیده دانشگاه‌های کشور از ابتدای انقلاب عنوان شده است.

کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران در بیانیه خود همچنین از «تلاش در امنیتی کردن نهاد دانشگاه» انتقاد کرده و استخدام افراد همسو را «تحمیل یک جریان خاص سیاسی» در امور دانشگاهی ایران توصیف کرده است.

این نهاد صنفی در پایان بیانیه خود، خواهان بازگرداندن استقلال و حیثیت علمی دانشگاه، کنار گذاشتن نگاه امنیتی و حضور نیروهای امنیتی در دانشگاه، دلجویی از اساتید مورد تعرض واقع شده، و خودداری جدی از احضار اساتید و دانشجویان شده است.

درحالی‌که اخراج و تعلیق اساتید دانشگاه در ایران در آستانه بازگشایی دانشگاه‌های شدت یافته است، امروز اعلام شد که دو مجری صداوسیما، «امیرحسین ثابتی» و «عباس موزون»، برای تدریس به دانشگاه صنعتی شریف دعوت شده‌اند.

از این دو، امیرحسین ثابتی سابقه طولانی در نفرت‌پراکنی علیه مخالفان و منتقدان حکومت جمهوری اسلامی دارد. او  پیش از این جنبش «زن، زندگی، آزادی» در ایران را «انقلاب فواحش» خوانده و خواهان اخراج دانشجویان معترض شده بود.

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.