قتل یک آمریکایی در بغداد؛ حبس ابد برای یک ایرانی و چهار عراقی

جمعه, 10ام شهریور, 1402
اندازه قلم متن

دادگاهی در عراق روز پنج‌شنبه ۳۱ اوت یک ایرانی و چهار عراقی را به جرم قتل یک شهروند آمریکایی به حبس ابد محکوم کرد. این حکم با استقبال واشنگتن روبرو شد.

استفان تروئل که با خانواده‌اش در بغداد زندگی می‌کرد روز ۷ نوامبر سال گذشته با شلیک گلوله به قتل رسید.

یک منبع قضایی به خبرگزاری فرانسه گفته، دادگاه منطقه کرخ در بغداد که به این پرونده رسیدگی می‌کرد، پنج نفر را که یکی از آنها ایرانی است به حبس ابد محکوم کرده است. به گفته او، این پنج مرد به قتل “اعتراف” کرده اما گفته‌اند، قصدشان ربودن تروئل بوده و نه کشتن او. 

یک منبع دیگر قضایی نیز این خبر را تایید کرده است. 

ایالات متحده روز پنج‌شنبه از محکومیت این پنج نفر به حبس ابد استقبال کرد. متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «این تعیین‌کننده است که همه کسانی که در ترور وحشیانه و از پیش برنامه‌ریزی شده آقای تروئل دست داشته‌اند، محاکمه و پاسخگو شدند.»

میلر ابراز امیدواری کرده که این حکم بتواند “اندکی عدالت” را به خانواده تروئل بازگرداند.

سال گذشته یک مقام وزارت کشور عراق اعلام کرد، استفان تروئل زمانی که در حال رانندگی در مرکز خرید منطقه کراده بغداد بود، هدف تیراندازی قرار گرفت و کشته شد. 

هیچ مقام عراقی یا منبع امنیتی قادر نبود به این سوال خبرگزاری فرانسه پاسخ دهد که چرا این قتل در شهری که حمله به خارجی‌ها در آن در سال‌های اخیر بسیار به ندرت اتفاق افتاده، روی داده است.

تروئل به همراه همسر و فرزندانش در دو سال گذشته در بغداد زندگی می‌کرد. به گزارش رسانه‌های آمریکایی، او معلم انگیلسی بوده و پست‌هایش در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهند که یک مسیحی به شدت معتقد بوده است.

وضعیت امنیتی عراق از سال ۲۰۱۷ و پس از پیروزی بر جهادگرایان اسلامی و داعش بهتر شده است. با این حال درگیری‌های سیاسی همچنان وجود دارد و پس از اعتراضات گسترده ضددولتی در اکتبر ۲۰۱۹ یک سری قتل و آدم‌ربایی در این کشور اتفاق افتاده است.

هیچ گروهی مسئولیت این جرایم را بر عهده نگرفته است اگرچه انگشت اتهام همواره به سوی گروه‌های طرفدار ایران است و به گفته فعالان، هیچ کس تا کنون بابت این جنایات به دادگاه فراخوانده نشده است. 

در ماه ژوئیه ۲۰۲۰هاشم الهاشمی، چهره شناخته شده دانشگاهی و کارشناس مطرح بین‌المللی در زمینه افراط‌گری مسلمانان سنی، با شلیک گلوله از سوی مردان موتورسوار بیرون خانه‌اش در بغداد کشته شد.

قتل او خشم عمومی را در عراق برانگیخت و از سوی کشورهای غربی و نیز سازمان ملل محکوم شد.

هاشمی حمایت خود را از اعتراضات گسترده ضد دولتی در عراق اعلام کرده بود، اعتراضاتی که علیه فساد دولت و نیز وابستگی دولت عراق به ایران برپا بود.

پروژه تحقیقاتی مستقل و غیر دولتی بررسی سلاح‌های سبک Small Arms Survey که به اختصار SAS نامیده می‌شود در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که تعداد این سلاح‌ها در عراق ۳۹ میلیون نفری به ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار فقره رسیده است. 

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.