سالگرد مهسا؛ همبستگی بلینکن و بربوک، تحریم‌های اروپا

شنبه, 25ام شهریور, 1402
اندازه قلم متن

اتحادیه اروپا به مناسبت سالگرد قتل مهسا امینی تحریم‌های حقوق بشری جدیدی علیه ایران اعمال کرد. وزرای خارجه آمریکا و آلمان با صدور بیانیه‌هایی جداگانه با مبارزات مردم ایران ابراز همبستگی کردند.

شورای اروپایی (EUCO)، نهاد عالی اتحادیه اروپا، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این شورا به مناسبت سالگرد قتل مهسا امینی ، دهمین بسته از تحریم‌ها و اقدامات محدودکننده خود را علیه چهار فرد و شش نهاد مسئول نقض حقوق بشر در ایران اعمال می‌کند.

این شورا با یادآوری قتل ژینا (مهسا) امینی در بازداشت پلیس به اصطلاح امنیت اخلاقی، فهرستی جدید از افراد و نهادهای تحت تحریم را منتشر کرده است.

بر اساس بیانیه شورای اروپایی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ستاد مرکزی امنیت امام علی و فرماندهان انتظامی استان‌های مازندران و فارس در فهرست این تحریم‌ها قرار دارند.

این شورا همچنین “زندان کچویی” و رییس این زندان، زندان‌های سنندج، زاهدان و اصفهان، و همچنین خبرگزاری تسنیم به همراه شورای عالی فضای مجازی را در فهرست تحریم‌‌های خود قرار داده است.

این بیانیه می‌افزاید اقدامات محدودکننده و تحریم‌های یاد شده در مجموع برای ۲۲۷ فرد و ۴۳ نهاد اعمال خواهند شد. این تمهیدات شامل مسدود کردن دارایی‌ها، ممنوعیت سفر به اتحادیه اروپا و ممنوعیت دسترسی منابع مالی و اقتصادی برای افراد فهرست شده است.

بر اساس این بیانیه “این ممنوعیت‌ها همچنین شامل صادرات تجهیزاتی از جمله ابزارهای نظارتی و مخابرات می‌شود که ممکن است از آن‌ها برای سرکوب در داخل استفاده شوند. اتحادیه اروپا حمایت خود را از آرمان بنیادین مردم ایران برای آینده‌ای که در آن، حقوق جهانی بشر و آزادی‌های اساسی‌شان محترم شمرده، محافظت و برآورده شود، ابراز می‌دارد”.

 بسته تحریمی جدید، در ادامه ۹ بسته تحریمی پیشین ارائه می‌شود که این شورا پیش از این در ۱۷ اکتبر، ۱۴ نوامبر، ۱۲ دسامبر ۲۰۲۲، ۲۳ ژانویه، ۲۰ فوریه، ۲۰ مارس، ۲۴ آوریل، ۲۲ مه و ۲۶ ژوئن ۲۰۲۳ تصویب کرده بود.

جوزپ بورل: بررسی همه گزینه‌های موجود در برابر ناقضان حقوق بشر

پیش از انتشار فهرست جدید تحریم‌ها شورای اروپایی علیه جمهوری اسلامی ، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از کشورهای عضو این اتحادیه اعلام کرد که همه گزینه‌های موجود برای پاسخگویی جمهوری اسلامی به سوالاتی در مورد وضعیت حقوق بشر بررسی می‌شود. به گفته او اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن بر حمایت جدی خود از حقوق اساسی زنان و مردان ایرانی تاکید می‌کنند. همه افرادی که به طور خودسرانه بازداشت شده‌‌اند، از جمله شهروندان اتحادیه اروپا و کسانی که تابعیت دوگانه دارند باید فورا آزاد شوند.

بورل: همه گزینه‌های موجود برای پاسخگویی جمهوری اسلامی به سوالاتی در مورد وضعیت حقوق بشر بررسی می‌شود
بورل: همه گزینه‌های موجود برای پاسخگویی جمهوری اسلامی به سوالاتی در مورد وضعیت حقوق بشر بررسی می‌شودعکس: Francois Walschaerts/AP Photo/picture alliance

در این بیانیه همچنین در خصوص درگذشت مهسا امینی آمده است که این جوان ۲۲ ساله در بازداشت پلیس امنیت اخلاقی ایران “کشته شده است”.

اتحادیه اروپا پیش از این بارها بسته‌های تحریمی مختلفی را به دلیل نقض حقوق بشر در ایران تصویب کرده است و در ماه‌های اخیر بیش از ده‌ها سازمان و بیش از ۲۰۰ تن از افراد حکومت، مجلس، قوه قضاییه و نهادهای نظامی را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

بر اساس این اقدامات تنبیهی، دارایی‌های موجود این نهادها و افراد در اتحادیه اروپا باید مسدود شود. علاوه بر این، افراد یاد شده دیگر اجازه ورود به اتحادیه اروپا را نخواهند داشت.

آنالنا بربوک وزیر خارجه آلمان: مردم ایران را تنها نخواهیم گذاشت

در ادامه واکنش‌های مقامات اروپایی به سالگرد قتل مهسا امینی، آنالنا بربوک وزیر خارجه آلمان نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد حتی اگر که اعتراضات ایران از تیتر خبرها محو شده باشد، ما مردم ایران را تنها نخواهیم گذاشت.

بربوک در بیانیه خود می‌نویسد: «ژینا مهسا امینی یک سال پیش تنها به این خاطر که چند تار موی او زیر نور خورشید رقصیده بود جان باخت.»

بربوک: فریاد «زن، زندگی، آزادی» هنوز در سراسر جهان می‌پیچد
بربوک: فریاد «زن، زندگی، آزادی» هنوز در سراسر جهان می‌پیچدعکس: Bernd Elmenthaler/IMAGO

وزیر خارجه آلمان در بیانیه خود با اشاره به خشونت وحشیانه رژیم، می‌نویسد: «این روزها به یاد او و صدها جوان، زن و مردی هستیم که می‌توانستند آینده ایران باشند اما آینده آن‌‌ها با خشونت وحشیانه رژیم، ربوده شد. مردم در هر استان، به خیابان‌ها آمدند تا برای حق خود بر زندگی مبارزه کنند. شعارهای اعتراضی بسیار فراتر از ایران طنینانداز شدند. فریاد «زن، زندگی، آزادی» هنوز در سراسر جهان می‌پیچد و به نمادی از شجاعت زنان ایرانی تبدیل شده است که به رغم سرکوب وحشیانه، مرعوب نمی‌شوند.»

در بیانیه وزیر خارجه آلمان آمده است: «ما در بروکسل، نیویورک و ژنو سرنوشت مردم ایران را در دستور کار بررسی قرار می‌دهیم. ما همراه با شرکای خود در اتحادیه اروپا، کسانی را که به پایمال کردن حقوق و حیثیت مردم در ایران ادامه می‌دهند، تحریم می‌کنیم. ما  مراقب این مساله بوده‌ایم که سازمان ملل موارد نقض حقوق بشر را بررسی ‌کند تا پرونده‌ها مستند شده و عوامل آن پاسخگو باشند.»

او در پایان بیانیه خود می‌افزاید: «با این که ناراحت‌کننده و دردناک است اما ما نمی توانیم وضعیت ایران را از بیرون تغییر دهیم. با این وجود، ما از این که صدای مردم ایران باشیم دست برنخواهیم داشت.»

وزیر خارجه آمریکا: نام مهسا رمز می‌شود

در ادامه اظهار نظر مقامات بین‌المللی در آستانه نخستین سالگرد قتل مهسا امینی، آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا نیز بیانیه‌ای ویدئویی در این زمینه صادر کرد.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ۲۴ شهریور با انتشار یک ویدئو اظهار داشت که نام مهسا همیشه یادآور شجاعت مردم ایران خواهد بود. بلینکن در پیامی ویدئویی خود همچنین افزود که مهسا به خاطر چیزی بازداشت شد که اساسا جرم نبود، چرا که او فقط حجابش را آزاد پوشیده بود.

به گفته بلینکن، پس از انتشار خبر قتل مهسا، جنبشی سراسری به رهبری جوانان و زنان با فراخوان “زن‌، زندگی، آزادی” رخ داد و حکومت در پاسخ، به طرز “وحشیانه‌ای” این اعتراضات مسالمت‌آمیز را سرکوب کردجمهوری اسلامی صدها نفر، شامل کودکان را به قتل رساند و هزاران نفر را دستگیر و شکنجه کرد و دست به اعمال خشونت‌‌بار جنسی، محاکمه‌های ساختگی و اعدام‌های شتاب‌زده زد.

بلینکن: جامعه جهانی در یک سال گذشته از ایرانی‌ها برای رسیدن به برابری و احترام به حقوق انسانی‌شان حمایت کرده
بلینکن: جامعه جهانی در یک سال گذشته از ایرانی‌ها برای رسیدن به برابری و احترام به حقوق انسانی‌شان حمایت کردهعکس: Alex Brandon/AP Photo/picture alliance

بلینکن با تاکید بر حمایت ایالات متحده آمریکا از ایرانیان و همه کسانی که از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی‌شان دفاع می‌کنند، افزود که جامعه جهانی در یک سال گذشته از ایرانی‌ها برای رسیدن به برابری و احترام به حقوق انسانی‌شان حمایت کرده و زمانی که حکومت ایران، اینترنت را محدود کرد، آمریکا فناوری دور زدن محدودیت‌های اینترنتی را برای گردش آزاد اطلاعات و  حق آزادی بیان، در اختیار مردم ایران قرار داد.

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین در ادامه گفت که آمریکا در سازمان ملل به تشکیل یک هیئت مستقل و کمیته حقیقت‌یاب کمک کرده است.

بلینکن همچنین با اشاره به وضع تحریم‌های جدید علیه ۲۹ فرد و نهاد ناقض حقوق بشر در ایران در روز جمعه اظهار داشت که آمریکا تاکنون بیشتر از ۷۰ نهاد و فرد مربوط به سرکوب معترضان را در فهرست سیاه قرار داده است.

بیانیه‌هایی جداگانه با مبارزات مردم ایران ابراز همبستگی کردند.

از: دویچه وله 

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.