بریتانیا؛ ستایش شهامت زنان ایران و تحریم چند مقام حکومتی

شنبه, 25ام شهریور, 1402
اندازه قلم متن

وزارت خارجه بریتانیا در آستانه سالروز مرگ مهسا امینی از تحریم چند مقام حکومتی مرتبط با تحمیل حجاب اجباری خبر داد. بریتانیا می‌گوید تحریم‌ها در هماهنگی با آمریکا، کانادا و استرالیا، از جمله علیه وزیر ارشاد اعمال می‌شوند.

در آستانه نخستین سالروز درگذشت مهسا (ژینا) امینی وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد نام چهار مقام جمهوری اسلامی به فهرست تحریم‌های این کشور افزوده می‌شود.

بر پایه این بیانیه که روز جمعه، ۲۴ شهریور در وب‌سایت وزارت خارجه بریتانیا منتشر شد تحریم‌های جدید در هماهنگی با آمریکا، کانادا و استرالیا اعمال می‌شوند.

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد هاشمی، معاون او، علیرضا زاکانی شهردار تهران و سعید منتظرالمهدی، سخنگوی فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی (فراجا) کسانی هستند که نامشان به فهرست افراد تحریمی چهار کشور غربی اضافه شده است.

تحسین شجاعت زنان ایرانی

بریتانیا ضمن ستایش از “رشادت‌های زنان ایرانی” چهار مقام تحریم شده را “تصمیم گیرندگان ارشد ایرانی که مسئول تهیه و اجرای قانون حجاب اجباری” در جمهوری اسلامی هستند معرفی کرد.

جیمز کلورلی، وزیر خارجه می‌گوید یک سال پس از “مرگ غم انگیز مهسا امینی” در بازداشت گشت ارشاد او شجاعت زنان ایرانی را در ادامه مبارزه برای آزادی‌های اساسی تحسین می‌کند.

جنبش اعتراضیبی‌سابقه در ایران در روزهای پایانی شهریور ماه سال پیش ابتدا در واکنش به مرگ مهسا آغاز و در ادامه سویه‌ای ضد حکومتی به خود گرفت و با شعار “زن، زندگی، آزادی” گسترش یافت.

“پیام روشن” ایستادن کنار زنان ایرانی

به گفته کلورلی تحریم‌های جدید مسئولان تدوین و اجرای “قوانین ظالمانه ” این پیام روشن را در بر دارد که بریتانیا و متحدانش همچنان در کنار زنان ایرانی خواهند ایستاد و علیه سرکوبی که بر آنها تحمیل می‌شود اعتراض می‌کنند.

اول اسفند ماه سال پیش نیز وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشستی نام دو نهاد و ۳۲ مقام جمهوری اسلامی را به دلیل مشارکت در سرکوب خونین معترضان به فهرست تحریم‌های خوداضافه کرد.

وزیران ارشاد و آموزش و پرورش دولت ابراهیم رئیسی از جمله افرادی هستند که نامشان در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفت.

وزارت خارجه بریتانیا یکی از اقدام‌های وزیر ارشاد را برخورد با هنرمندان زنی عنوان کرده که در همبستگی به جنبش اعتراضی از رعایت پوشش اجباری در مراسم عمومی خودداری کرده‌اند.

همبستگی گسترده با معترضان

فهرست هنرمندان و فعالان مدنی ایرانی که طی یک سال اخیر به دلیل حمایت از معترضان بازداشت و بعضا به احکام سنگینی محکوم شده‌اند بسیار طولانی است.

در بیانیه وزارت خارجه بریتانیا تاکید شده که در پی سرکوب خشونت‌آمیز معترضان در یک سال گذشته جمهوری اسلامی به طور فزاینده‌ای در جامعه بین‌المللی منزوی شده و به خاطر تداوم “نقض جدی حقوق بشر علیه مردم” و تحویل پهپاد به روسیه در تجاوز علیه اوکراین با “فشار فزاینده تحریم‌ها” روبرو شده است.

همزمان با این تحولات،دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای با اشاره به در پیش بودن مجمع عمومی سازمان ملل از هیئت‌های نمایندگی همه کشورها خواست در دیدار با همتایان ایرانی خود “وضعیت اسفناک” فعالان مدنی را مطرح کنند و آن را در مرکز توجه و تعامل‌های خود قرار دهند.

طی حدود یک سال گذشته همبستگی با جنبش اعتراضی “زن، زندگی، آزادی” ابعاد بسیار وسیع و بی‌سابقه‌ای به خود گرفته و شمار زیادی از هنرمندان، روشنفکران و فعالان مدنی ایرانی نیز در کنار معترضان قرار گرفتند که بسیاری از آنها بازداشت شده‌اند.

در روزها و هفته‌های اخیر نیروهای سرکوبگر حکومت به دلیل نگرانی از آغاز موج جدید اعتراض‌ها فشار بر خانواده مهسا امینی و فعالان مدنی را افزایش داده و جو اغلب شهرها و مراکز احتمالی تجمع به شدت امنیتی و نظامی شده است.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید حکومت ایران علاوه بر “سرکوب وحشیانه مخالفان” که به صورت مسالمت‌آمیز به شرایط موجود اعتراض می‌کنند، از ابتدای تابستان “فشار هماهنگ خود را برای اجرای قوانین حجاب اجباری در کشور افزایش داده‌اند”.

با این حال عکس‌ها و ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد که نافرمانی مدنی زنان و دختران ایرانی علیه حجاب اجباری در بسیاری از مناطق به یک امر روزمره بدل شده است.

از: دویچه وله 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.