تهدید و سرکوب خانواده کشته‌شدگان جنبش مهسا همچنان ادامه دارد

جمعه, 31ام شهریور, 1402
اندازه قلم متن

در ادامه سرکوب خانواده‌های کشته‌شدگان، دو برادر و پدر جواد حیدری بازداشت شدند. خاله نیکا شاکرمی در اثر این فشارها سکته مغزی کرده و یک پدر و دختر در حمله نیروهای امنیتی به مراسم محسن قیصری بازداشت شدند.

از روز ۲۵ شهریور، سالروز قتل مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد به این سو، هرروز سالگرد یک یا چند تن از کشته‌شدگان جنبش زن، زندگی، آزادی است. هم‌زمان فشار نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بر خانواده‌های این کشته‌شدگان برای برگزار نکردن مراسم سالگرد عزیزانشان و حتی فعالیت در فضای مجازی نیز بیشتر می‌شود.

فرهاد محمودی برادر فریدون محمودی خبر داده که در روز ۳۰ شهریور هم‌زمان با سالگرد قتل برادرش، خانواده قصد رفتن به مزار او را داشته‌اند اما نیروهای امنیتی جلوی آنها را گرفته‌اند.

فریدون محمودی ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ در شهر سقز با شلیک مستقیم نیروهای جمهوری اسلامی کشته شد.

فرهاد محمودی در ادامه توییترش نوشته “در مقابل ظلمی که به خانواده جواد حیدری کردند شاید خیلی کم باشد”.

ماموران امنیتی جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه ۳۰ شهریور با هجوم به روستای محل سکونت خانواده فریدون محمودی در قزوین، به داخل خانه آنها گاز اشک‌آور شلیک کرده و به گفته فاطمه محمودی، خواهر فریدون، روح‌الله و مرتضی برادرانش و پدر فریدون را بازداشت کرده‌اند.

جواد حیدری روز ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ در تظاهرات شهر قزوین با شلیک نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شد. مدتی بعد خواهرش، فاطمه حیدری از شغل خود به عنوان «کارشناس ارزیابی و عملکرد» سازمان نقشه‌برداری کشور اخراج شد و حالا اعضای خانواده‌اش بازداشت شدند.

هنوز خبری مبنی بر آزادی برادران و پدر فریدون محمودی منتشر نشده است.

مریم اسکندری، خواهر محمدرضا اسکندری یکی دیگر از جانباختگان جنبش سراسری نیز خبر از لغو مراسم سالگرد برادرش داده است. این در حالی است که خانواده اسکندری پیشتر اعلام کرده بودند مراسم سالگرد فرزندشان روز جمعه ۳۱ شهریور برگزار می‌شود. 

محمدرضا اسکندری روز ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ در میدان شعبه پاکدشت هدف گلوله ماموران نیروی انتظامی قرار گرفت و کشته شد.

هم‌زمان در شهر ایلام نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با حمله به شرکت‌کنندگان در مراسم سالگرد محسن قیصری در آرامستان بهشت‌زهرا واقع در شهرک هانویان، محمدحسین برادر محسن قیصری را بازداشت کردند.

به گزارش خبرگزاری هه‌نگاو در این حمله یک پدر و دختر به نام‌های محمود و هدا صادقی و یک جوان دیگر به نام علی شیرخانی نیز بازداشت شدند. همچنین حاضران در این مراسم مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌ و به مراکز درمانی شهر ایلام منتقل شده‌اند.

محسن قیصری، ۳۲ ساله در اعتراضات سال گذشته ایلام از فاصله نزدیک با شلیک مستقیم نیروهای یگان ویژه جان باخت.

پس از اعلام لغو مراسم سالگرد قتل نیکا شاکرمی از سوی مادرش، آتش شاکرمی خاله نیکا با انتشار عکسی در اینستاگرام از “حمله مغزی” خود در اثر فشارهای نیروهای امنیتی بر خانواده خبر داد.

خانم شاکرمی در این پست نوشته ماموران امنیتی همه جا حضور دارند و حتی از پشت خط تلفن او  را تعقیب می‌کنند.

پیشتر نسرین شاکرمی، مادر نیکا با انتشار پیامی در صفحە اینستاگرام خود، از لغو مراسم سالگرد دخترش خبر داد. او در این پیام گفتە است: «با توجه به مشکلات پیش آمده و البته با توجه به اینکه بنده نمی‌خواهم به افراد دیگری از عزیزان و هموطنان غیرتمند و شریفی که به این مراسم تشریف می آورند، آسیبی وارد شود برگزاری مراسم را ناچارا لغو میکنم».

نیکا شاکرمی روز ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ از خانه بیرون رفت و ۹ روز بعد پیکر او را که به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و دندان‌هایش خرد شده بود به خانواده‌اش تحویل دادند. او تنها ۱۷ سال داشت.

از: دویچه وله

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.