هجوم ریزگردها در سیستان و بلوچستان؛ بیش از دو هزار نفر روانه بیمارستان‌ شدند

دوشنبه, 3ام مهر, 1402
اندازه قلم متن

 

مجید محبی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان، روز یک‌شنبه ۲ مهر ماه گفت که وقوع طوفان و هجوم ریزگردها در منطقه شمال این استان دو هزار و ۱۰۷ نفر را روانه مراکز درمانی و بیمارستان‌ها کرد.

به گفته وی در پی موج جدید وزش باد و طوفان در پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز واقع در شمال این استان صدها نفر از مردم دچار مشکل تنفسی، قلبی و چشمی شده‌اند.

این مقام استانداری سیستان و بلوچستان افزود که تنها در همین پنج شهر و در فاصله ۲۸ شهریور تا ۲ مهر ماه، دست‌کم ۲ هزار و ۱۰۷ نفر از مردم منطقه‏ به دلیل مشکلات ایجاد شده به بیمارستان و مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند که از این تعداد همچنان ۱۳۶ نفر در بیمارستان بستری هستند.

آقای محبی همچنین از وقوع تصادفات مرگبار در پی بروز پدیده ریزگردها و طوفان در این منطقه خبر داد و گفت که در تصادفات ناشی از کاهش میدان دید نیز دست‌کم سه نفر جان باختند.

به گفته این مقام استانداری سیستان و بلوچستان، در حال حاضر «تمامی نیروهای ‏امدادی در مسیرهای ارتباطی منطقه سیستان» در آماده‌باش ‏هستند.

طوفان و تشدید ریزگردها سبب شد که روز شنبه اول مهر ماه و اولین روز سال تحصیلی، «مدارس و ادارات» در شهرهای شمال سیستان و بلوچستان تعطیل اعلام شود.

بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان از دو دهه پیش و به ویژه پس از خشک شدن تالاب هامون و شکل‌گیری کانون‌های جدید ریزگردها، به عاملی برای تشدید ریزگردها در محدوده شهرهای زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز و افزایش بیماری‌های قلبی و تنفسی، تبدیل شده است.

در جریان تجمع ۱۰ مرداد ماه در زابل برای اعتراض به «ناکامی دولت در دریافت حقابه رودخانه مرزی هیرمند از افغانستان» و «تشدید طوفان شن و هجوم ریزگردها» و، سخنرانان گفتند که بی‌آبی در این منطقه وارد مرحله «فوق بحرانی» شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.