جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات هاشم خواستار برگزار شد

چهارشنبه, 5ام مهر, 1402
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات هاشم خواستار، معلم و کنشگر مدنی امروز سه شنبه چهارم مهرماه، به صورت ویدیو کنفرانس توسط شعبه ۱۴۵ دادگاه کیفری دو مشهد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات هاشم خواستار برگزار شد.

در جریان این جلسه که امروز سه شنبه چهارم مهر ۱۴۰۲، به صورت ویدیو کنفرانس توسط شعبه ۱۴۵ دادگاه کیفری دو مشهد برگزار شده، آقای خواستار از بابت اتهامات نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی به دفاع از خود پرداخت.

آقای خواستار پیشتر با دریافت ابلاغیه ای به مرجع قضایی مذکور احضار شده بود.

همچنین یک منبع مطلع نزدیک به خانواده این شهروند به هرانا گفت: “آقای خواستار مدت پنج سال است که در زندان وکیل آباد مشهد بسر میبرد. در این مدت خانواده این فعال مدنی با کارشکنی های مسئولان قضایی در شهر مشهد، تنها دو بار موفق به ملاقات حضوری با وی شده اند.”

هاشم خواستار دوران محکومیت خود را بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان وکیل آباد مشهد سپری می‌کند. وی در تیرماه سال جاری از بابت یک پرونده دیگر که در دوران حبس برای وی گشوده شده، توسط دادگاه انقلاب مشهد به دو سال و شش ماه حبس محکوم شد.

هاشم خواستار در تاریخ ۲۰ مردادماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. آقای خواستار بهمن‌ماه ۹۸ در مرحله بدوی توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی منصوری به ۱۶ سال حبس، ۳ سال تبعید به شهرستان نیکشهر و ۳ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. گفته می‌شود موارد اتهامی از جمله “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی، توهین به مقدسات، توهین به رهبری، تشویش اذهان عمومی، همکاری با رسانه‌های خارجی، شرکت در تجمعات غیرقانونی” علیه وی در کیفرخواست صادر شد. آقای خواستار نهایتا توسط شعبه ۳۵ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی به ۱۶ سال حبس، ۲ سال تبعید به شهرستان نیکشهر و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

در اواسط مردادماه ۹۸ نامه ای با امضای ۱۴ تن از کنشگران مدنی مبنی بر استعفای آیت الله خامنه ای منتشر شده بود. با انتشار این نامه شماری از امضاکنندگان بازداشت و برخی دیگر نیز تحت فشار قرار گرفتند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.