آسمان آبی که دیدنش برای مردم آرزو شد؛سیستان و بلوچستان پنج روز بحرانی را پشت سر گذاشت

سه شنبه, 4ام مهر, 1402
اندازه قلم متن

زاهدان- ایرنا- درحالی سیستان پنج روز بحرانی از نظر وزش توفان و گرد و خاک را پشت سر گذاشته که روز گذشته شاخص کیفیت هوای برخی شهرستان‌های شمال سیستان و بلوچستان برای همه گروه‌های سنی ناسالم و بالاتر از استاندارهای سازمان جهانی بهداشت بوده است.

به گزارش ایرنا، رنگ و روی سیستان این روزها غبار آلود است، مردم چند روزی است که آسمان را ندیده‌اند، چشم‌هایشان جز گرد و خاک چیزی دیگری را نمی بیند، این شرایط اغلب اوقات در سیستان حاکم است و دیدن آسمانی صاف و آبی برای مردم به آرزو تبدیل شده است.
بر اساس آمارهای حفاظت محیط زیست اگر شاخص استاندارد کیفیت هوا در سازمان جهانی بهداشت بیش ۱۵۰ میکروگرم بر متر مکعب شود، کیفیت هوا برای عموم مردم در سطح ناسالم قرار می‌گیرد؛ در روز گذشته با وجود حاکم شدن شرایط جوی نسبتا آرام در مقایسه با روزهای پنجشنبه و جمعه این شاخص در ایستگاه های سنجش کیفیت هوای زابل، کوه خواجه و قرقری عدد ۵۰۰ میکروگرم بر متر مکعب را نشان داده است.

منشا عمده گرد و غبار موجود در هوای سیستان به تالاب هامون بازمی گردد که بخشی قابل توجهی از آن در خاک افغانستان واقع شده استدر این پنج روز بحرانی در سیستان شاخص کیفیت هوای برخی از شهرستان‌های شمال استان از مرز ۵۰۰ میکروگرم بر مترمکعب عبور کرده و سیستان را در شرایط خطرناک از نظر شاخص کیفیت هوا برای همه گروه های سنی قرار داده بود.
براساس تحلیل آخرین نقشه های هواشناسی، از شدت وزش باد و گرد و غبار در شمال استان کاسته شده، اما صبح ها وزش باد نسبتا شدید در شمال استان تا اوائل هفته آینده ادامه دارد.

توفان‌های سهمگینی که معمولا با سرعت ۸۰ تا ۱۲۰ کیلومتر به حرکت در آمده و حجم عظیمی از ماسه و خاک را روانه شهرها و روستاها و خانه و کاشانه مردم می‌کند؛ که این امر علاوه بر آن که راه نفس کشیدن اهالی این دیار را بسته، انواع بیماری‌های تنفسی و قلبی و ریوی را نصیب مردم مظلوم و محروم منطقه کرده و همچون تازیانه های سوزناک بر پیکره خمیده و بی رمق سیستان فرود می‌آید.

به گفته مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان از ۲۸ شهریور تاکنون در پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز ۲ هزار و ۲۷۸ نفر از مردم این منطقه‏ راهی بیمارستان و مراکز درمانی شدند که از این تعداد ۱۵۷ نفر اکنون بستری هستند.
مجید محبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارکرد: بیشترین علت مراجعه مردم در این مدت به مراکز درمانی مشکلات تنفسی، قلبی و چشمی بوده همچنین سه مورد فوتی گزارش شده که این موارد ناشی از کاهش میدان دید و تصادف در محورهای شمال سیستان و بلوچستان رخ داده است.
از زمان اعلام هواشناسی مبنی بر هشدار سطح نارنجی در شمال سیستان و بلوچستان توفان و غبار پنج روز متوالی وضعیت عادی زندگی مردم پنچ شهرستان زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون را مختل کرد به طوریکه به دلیل وزش باد شدید ادارات و مدارس سیستان در اولین روز بازگشایی مدارس تعطیل اعلام شد.
در پی توفان چند روز اخیر در شمال سیستان و بلوچستان راه روستاهای تپه آزاد، خواجه داد، دشت امیر نظام، شهرک محمد شاه کرم، جی سرخ، طلفک بامری، زاهدان کهنه، قلعه کنک، جاده ترانزیت زهک به طرف پایانه مرزی میلک و جاده ترانزیت زهک به طرف هامون و زاهدان بسته شده بود که حامد سروری نیا رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای زهک از بازگشایی راه‌های شریانی و روستایی این شهرستان به وسیله ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین و ارتباط کاربران جاده‌ای خبر داد.
در این مدت بیش از پنج هزار خانوار روستایی در شن و ماسه گرفتار شدند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.