تحریم‌های جدید آمریکا علیه تامین‌کنندگان قطعات پهپادی سپاه

پنجشنبه, 6ام مهر, 1402
اندازه قلم متن

وزارت خزانه‌داری آمریکا یک شبکه فعال را که در تهیه و ارسال قطعات حساس پهپادی به سپاه نقش داشتند، تحریم کرد. در مجموع نام پنج شرکت و دو نفر در فهرست سیاه تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفته‌اند.

 

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه ۵ مهر (۲۷ سپتامبر) دو فرد و پنج شرکت مستقر در ترکیه، امارات متحده عربی، هنگ‌کنگ و ایران را بخاطر کمک به سپاه پاسداران برای خرید و تامین قطعات حساس مورد نیاز برای ساخت پهپاد مورد تحریم قرار داد. 

افراد تحریم شده خانم فان یانگ مدیر شرکت “هنگ‌کنگ هیمارک الکترون مدل” و حمیدرضا جان‌قربانی مدیر عامل شرکت “پیشگام الکترونیک صفه” اصفهان هستند. 

علاوه بر افراد یاد شده نام پنج شرکت نیز در فهرست سیاه تحریم‌های آمریکا گنجانده شده است. 

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود توضیح داده است که شبکه تحریم شده علاوه بر تسهیل در تراکنش‌های مالی در خرید قطعات مهم برای پهپادهای “شاهد-۱۳۶” سپاه پاسداران کمک کرده‌اند. 

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا و برخی دیگر از کشورها پیش از این نیز چندین‌بار نهادها و افراد را در ایران و ترکیه به اتهام مشارکت در تهیه تجهیزات پهپادی، شامل ارسال موتورهای پهپادی تولید اروپا تحریم کرده بودند. 

نقش پهپادهای ایران در جنگ روسیه علیه اوکراین

پهپادهای ساخت ایران همچنان نقشی کلیدی در ادامه جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین دارند. اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای غربی نگران همکاری‌های نظامی بیشتر جمهوری اسلامی و روسیه هستند. 

حکومت ایران تا مدت‌ها ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین را انکار می‌کرد، اما در نهایت در آبان ماه ۱۴۰۱ در پی انتشار شواهد گسترده، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، تحویل پهپاد‌های ایرانی به روسیه را پذیرفت و ادعا کرد که تحویل این پهپادها “به‌صورت محدود و قبل از آغاز جنگ” بوده است. 

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در بیانیه‌ای گفته است که پهپادهای ایران “ابزاری کلیدی برای روسیه” در جنگ علیه اوکراین است. روسیه به کمک این پهپادها زیرساخت‌های حیاتی اوکراین را منهدم و شهروندان غیرنظامی این کشور را به قتل رسانده است. 

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.