نامه سرگشاده سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور خطاب به طرفداران دمکراسی و حقوق بشر در مصر

پنجشنبه, ۷ام فروردین, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن

logosazemanha

محکومیت ۵۲۹ متهم به اعدام در دادگاه کیفری مینیا در جنوب مصر در تاریخ ۲۴ مارس ۲۰۱۴ میلادی (۴ فروردین ۱۳۹۳) آنهم به شکلی که حداقل تضمین های یک محاکمه عادلانه در آن رعایت نشده نگران کننده بود. بنظر ما این اتهام ها که شامل قتل یک افسر پلیس، حمله به کلانتری مطای در مینیا و به آتش کشیدن آن، تلاش برای کشتن دو افسر پلیس، سرقت اسلحه و آزاد کردن زندانیان را در پی پراکنده شدن تحصن ها در رابعه و نهضه در مردادماه ۱۳۹۲ در بر می گیرد، نمیتواند علیه این تعداد انسان عادلانه بوده باشد. دادگاهی که بدون هیات منصفه پس از دو نشست که وکلای مدافع متهمان نیز از امکان ارائه دفاع محرومند، مثال بارز زیر پا گذاشتن همه ی آن اصولی است که از قوه قضائیه تحت یک حکومت قانونمدار انتظار میرود.

روند این محاکمه که طی آن قاضی دادگاه در جلسه دوم محاکمه وکلای مدافع را به دادگاه راه نمیدهد و حتی نمیگذارد متهمان زندانی در دادگاه حضور داشته باشند و قاضی نیز حکم های اعدام را تنها پس از ۴۵ دقیقه اعلام مینماید برای ما بطرز شوک آوری یادآور اعمالی بود که هواداران خمینی و شورای انقلاب اسلامی وی پس از سرنگونی نظام سلطنتی علیه وابستگان آن حکومت در پیش گرفتند. در آن زمان بسیاری از سران ارتش شاهنشاهی را در «محاکماتی» چند دقیقه ای به مرگ محکوم کردند و حکم آنها نیز در همان محل که اقامتگاه رهبر انقلاب اسلامی بود، اجرا گردید. اگر چه این اقدامات با اعتراضاتی از جانب طرفداران حقوق بشر روبرو شد، اما متاسفانه از طرف بسیاری از گروههای مخالف رژیم پهلوی با سکوت یا تائید روبرو گردید و بسیاری از موافقان این روشهای غیر قانونی و جنایت بار زمانی به غفلت خود پی بردند که این روش ها علیه خود آنها به کار گرفته شد. در آنزمان صادق خلخالی و دیگر قضات شرع در دادگاههای انقلابی طی محاکماتی چند دقیقه ای انسانها را به اعدام محکوم میکردند و از این طریق پایه های حکومتی را ریختند که اکنون سی و پنج سال است با خودکامگی و استبداد بر ایران حکم میراند.

انتظار داریم که هوشیاری طرفداران دمکراسی و حقوق بشر در مصر اجازه ندهد اشتباهی که منجر به استقرار دیکتاتوری مذهبی در ایران شد، در آن کشور تکرار شود و مردم آگاه مصر با اعتراض شدید و متحدانه خود قوه قضائیه مصر را مجبور نمایند که این احکام را پس بگیرد.

به امید استقرار حکومتی قانونمدار و مدافع دموکراسی و حقوق بشر در مصر

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور

۷ فروردین ۱۳۹۳ برابر ۲۷ مارس ۲۰۱۴
info@iranazad.info
http://www.iranazad.info


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

  1. بد شد که دکتر سنجابی (رئیس قبلی‌ جبهه ملی‌) زنده نیست وگر نه دکتر سنجابی را میفرستادید مصر تا ایشان برای مصر آزادی و دموکراسی بیاورند. دکتر سنجابی در شب انقلاب ایران فرمودند (نقل به مضمون): افرادی به عظمت حضرت آیت‌الله العظمی امام خمینی یکی‌ دوبار در تاریخ ملتی‌ ظهور میکنند! سنجابی همچنین به شاپور بختیار به عنوان خائن به ملت لعنت فرستاد. با افرادی به فهمیدگی و دانایی و حس تشخیص دکتر سنجابی در جبهه ملی‌ آیا می‌توان سرانجامی دیگر بجز ایران امروز تصور کرد؟ خدا رحمت کند محمد رضا شاه را که آقلاّ یکی‌ دو قدم از امثال دکتر کریم سنجابی و مهندس مهدی بازرگان جلو بود!