انتشار نوشته‌های جواد روحی در زندان: با این شکنجه شدید حتی قوی‌ترین و سالم‌ترین آدم‌ها به اعتراف اجباری تن می‌دهند

پنجشنبه, 6ام مهر, 1402
اندازه قلم متن

زهرا رهنورد همسر میرحسین موسوی از بهمن ۱۳۸۹ به همراه او در حصر خانگی است.

صدای آمریکا

بخشی از دست‌نوشته‌های جواد روحی، معترضی که اخیرا در زندان جان باخت، نشان می‌دهد که او شدیدا در زمان بازداشت برای اخذ اعتراف اجباری تحت شکنجه بوده است.

آتنا دائمی، فعال مدنی، روز پنج‌شنبه، ششم مهرماه، در شبکه اجتماعی ایکس این نوشته‌های جواد روحی را منتشر کرد.

رادیوفردا در تماس با خانواده‌ روحی توانست تایید کند که این اسناد نوشته‌های این معترض جان باخته است.

او در این نوشته‌ها اتفاقات روز بازداشتش در تاریخ سی‌ام شهریور سال گذشته را شرح داده و از جمله نوشته که زخم عمل جراحی کمرش که سال ۱۴۰۰ انجام داده بود، به دلیل شکنجه از سوی ماموران، باز شده است.

 

او در شرح بازداشتش نوشته است: «ساعت نه شب به طور وحشیانه بازدشت شدم. تا صبح زیر ضرب و شتم بودم و کتک خوردم و کمرم جای شوکر می‌باشد. کمرم عمل جراحی شده بود در سال ۱۴۰۰ و در بیمارستان‌های امام رضا و امام خمینی و ۱۷ شهریور آمل به مدت چهار ماه بر اثر زخم و بیماری و اعضاب و روان بستری بودم و زیر شکنجه و ضربات شدید جای عمل سابق باز شد.»

جواد روحی ادامه داده است: «در دوران بازداشت در بیمارستان ولایت ساری ۴۸ ساعت بستری شدم و علت بستری شدن من شکنجه و اعتراف اجباری بود.»

او همچنین اضافه کرده که به مدت ۴۴ روز در اداره اطلاعات و امنیت سپاه استان مازندران زیر شکنجه روحی و روانی بوده و بازجویی شده بود. روحی درباره این دوره نوشته است: «سه شبانه‌روز به زیر پاهای من شلاق و باتوم زدند. در اثر ضربات زیاد پای سمت راست بنده فلج و بی‌حس شده.»

جواد روحی، از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، که حکم سه بار اعدام او چندی پیش در دیوان عالی کشور نقض شده بود، بامداد ۹ شهریور سال جاری جان باخت و روابط عمومی زندان نوشهر علت انتقال او به بیمارستان پیش از درگذشتش را «تشنج» اعلام کرد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.