نمایندگان جمهوری‌خواه مجلس آمریکا “باج ۶ میلیارد دلاری” دولت بایدن به ایران را محکوم کردند

جمعه, 7ام مهر, 1402
اندازه قلم متن

دهها تن از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کردند که با عدم اجرا و یا تخفیف تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی موافق نیستند و استفاده از تخفیف در تحریم‌ها به عنوان “مکانیزمی برای پرداخت باج به ایران” را نمی‌پذیرند.

کاخ کنگره آمریکا (ساختمان کاپیتول)، جایگاه دائمی کنگره ایالات متحده آمریکا در کپیتال هیل.  واشینگتن دی. سی.
کاخ کنگره آمریکا (ساختمان کاپیتول)، جایگاه دائمی کنگره ایالات متحده آمریکا در کپیتال هیل. واشینگتن دی. سی. AP – J. Scott Applewhite

در بحبوحه اوج‌گیری گزارش‌ها مبنی بر ادامه دیپلماسی میان واشنگتن و تهران، جمعی از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، روز، پنجشنبه بیست و هشتم سپتامبر، در تلاش‌ برای جلوگیری از آزادسازی بودجه بیشتر برای تهران از سوی کاخ سفید، با ارائه قطعنامه‌ای، مخالفت خود با توافق “باج ۶‬ میلیارد دلاری” دولت بایدن به جمهوری اسلامی و نحوه تعامل دولت وی با حکومت ایران را به کنگره ارائه کردند. 

این قطعنامه که نسخه‌ای از آن توسط نشریه “فری بیکن” همرسانی شده، طیفی از رویدادهای دیپلماتیک اخیر در رابطه با ایران که دولت بایدن یا از کنگره پنهان کرده یا تحت فشار و پس از تاخیر قابل توجه به قانون‌گذاران اعلام کرده را محکوم می‌کند.

۲۸ نماینده جمهوری‌خواه مجلس ایالات متحده در این قطعنامه‌ از جو بایدن، رئیس‌جمهور این کشور، می‌خواهند که طبق قانون بازنگری توافقنامه هسته‌ای ایران در سال ٢٠١۵ که به قانونگذاران اجازه وتوی هرگونه معامله آتی با تهران را می‌دهد، همه قراردادهای امضا شده با ایران را ، پیش از اعمال کاهش تحریم‌ها، جهت بررسی به کنگره ارائه کند.

بر این اساس، توافق مبادله زندانیان میان آمریکا و ایران که اوایل ماه جاری انجام شد، بدون بررسی کنگره صورت گرفته و دولت بایدن در آستانه معامله و هفته‌ها پس از اجرای آن، کنگره را در تاریکی نگه داشته است. تاکتیکی که به گفته منتقدان، برای پنهان کردن دامنه امتیازات آمریکا به رژیم ایران طراحی شده و غیرقانونی است.

نمایندگان جمهوری‌خواه، “گروگانگیری” توسط ایران را محکوم کرده و صریحا اعلام می‌کنند که با عدم اجرای تحریم‌های قانونی اجباری ایالات متحده علیه ایران توسط دولت بایدن موافق نیستند و “استفاده از تخفیف تحریم‌ها به عنوان مکانیزمی برای پرداخت باج” به ایران را نمی‌پذیرند.

درل ایسا، عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا که سیاست های بایدن در قبال ایران را “یک دوره شکست تقریباً بدون وقفه در صحنه جهانی” برای آمریکا می‌داند در این باره به نشریه فری بیکن گفت که اعتمادی که تیم سیاست خارجی بایدن به روش خود دارند “آنها را مستقیماً به سمت سیاست ایران سوق داده که نه بر اساس شرایط آمریکا، بلکه بر اساس پرداخت امتیازات بی وقفه (به ایران)، مماشات و اکنون میلیاردها باج برای آزادی گروگان‌ها شکل گرفته است. همه اینها آخوندها را ثروتمند، تهران را از انزوا خارج و این رژیم پیشرو در تروریسم در جهان را به توانایی کامل هسته‌ای نزدیکتر کرده است”. وی افزود: “زمان آن فرا رسیده است که کنگره وارد عمل شود”.

به نوشته نشریه فری بیکن، این قطعنامه نشانه می‌دهد که جمهوری‌خواهان مجلس آمریکا از این دیپلماسی دولت بایدن در قبال تهران که با دوری جستن ایالات متحده از اجرای تحریم‌ها منجر به کسب میلیاردها دلار سود نفتی برای جمهوری اسلامی شده، به ستوه آمده‌اند. اقدام تیم دیپلماتیک بایدن برای کاهش بی سر و صدای تحریم‌های نفتی علیه ایران، اجازه می‌دهد تا صادرات نفت خام غیرقانونی این کشور به بالاترین حد خود در پنج سال گذشته برسد و به این ترتیب بیش از ۴‬۴‬ میلیارد دلار درآمد برای جمهوری اسلامی به ارمغان آورده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.