تعیین زمان و شعبه جلسات دادگاه رسیدگی به اتهامات شش زن بهائی در مشهد

سه شنبه, 11ام مهر, 1402
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – جلسات دادگاه رسیدگی به اتهامات رویا ملکوتی، رویا قانع عزآبادی، سهیلا احمدی، گلنوش نصیری، فریده مرادی و نوشین مصباح شهروندان بهائی ساکن مشهد در تاریخ های دوازدهم، پانزدهم، نوزدهم و بیست و دوم مهر در شعبه یک دادگاه انقلاب مشهد برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زمان و شعبه رسیدگی به اتهامات شش شهروند بهائی ساکن مشهد تعیین شد.

یک شهروند بهائی ساکن مشهد در تماس با هرانا گفت: “بر اساس ابلاغیه ای که به دست رویا قانع و سهیلا احمدی رسیده، این شهروندان باید روز سه شنبه دوازدهم مهر برای رسیدگی به اتهاماتشان در شعبه یک دادگاه انقلاب مشهد به ریاست هادی منصوری حاضر شوند. همچنین جلسه دادگاه رویا ملکوتی در تاریخ پانزدهم مهر، دادگاه گلنوش نصیری و فریده مرادی در تاریخ نوزدهم مهر و دادگاه نوشین مصباح در تاریخ بیست و دوم مهر در این شعبه برگزار خواهد شد.”

این منبع مطلع در ادامه افزود: “به غیر از خانم ملکوتی که پیشتر بازداشت شده بود، مراحل بازپرسی بقیه این شهروندان بهائی از تاریخ چهاردهم شهریور شروع شده و هرکدام با تودیع وثیقه پنج میلیارد تومانی آزاد شدند”.

به گفته این منبع مطلع: “در مراحل بازپرسی اتهام مطروحه علیه این شهروندان بهائی اقدام اجتماعی به قصد تبلیغ فرقه ضاله بهائیت و برهم زدن امنیت ملی کشور عنوان شده است.”

این شهروندان چندی پیش با گشایش پرونده قضایی علیه خود در دادسرای مشهد مواجه و به شعبه ۹۰۳ دادسرای ناحیه ۹ مشهد احضار شدند.

در تاریخ هفتم مرداد خانم ملکوتی پس از حضور در دادسرا، بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.