۱۰ نفر در زندان‌های کرمان و شیراز به دار آویخته شدند

سه شنبه, 11ام مهر, 1402
اندازه قلم متن

ایران وایر

در ادامه موج گسترده اجرای احکام اعدام توسط دستگاه قضایی ایران، ۱۰ زندانی دیگر در زندان‌های کرمان و شیراز به دار آویخته شدند.

بر اساس گزارش روز سه‌شنبه ۱۱ مهر خبرگزاری حال‌وش، سحرگاه روز یکشنبه نهم مهر ۱۴۰۲، پنج زندانی در زندان کرمان اعدام شدند.

حال‌وش، هویت دو نفر از اعدام شدگان کرمان را« عوض مرادی » و « رمضان خورشید» اعلام کرده و نوشته پنج زندانی اعدام شده در کرمان پیش از این در ارتباط با جرایم مربوط به مواد مخدر به مرگ محکوم شده بودند.

سازمان حقوق بشر ایران هم گزارش کرده قوه قضاییه جمهوری اسلامی پنج شهروند را در شهر شیراز و در روز نهم مهر اعدام کرده است.

بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر ایران، این افراد در زندان مرکزی (عادل‌آباد) شیراز اعدام شدند و اتهام یکی از آنها، به نام «حمیدرضا خدابنده فارسیمدان قشقایی»، «افساد فی‌الأرض و محاربه» بوده است.

یک منبع مطلع در خصوص جزئیات پرونده حمیدرضا خدابنده گفته: «حمیدرضا خدابنده یکسال و نیم پیش در یک عملیات مسلحانه در شیراز دستگیر شد و از او ۳ قبضه سلاح کمری و شکاری گرفتند. او از ترک‌های قشقایی بود. در سالروز اعدام خسرو قشقایی ایشان را اعدام کردند چون در دوهفته گذشته چندین بار رژیم با قشقایی‌ها درگیر شده و یک قشقایی را در عملیات مسلحانه به قتل رسانده اند و چند مامور نیز زخمی شد.»

به نوشته سازمان حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۲۲ دست‌کم ۱۵ نفر با اتهام محاربه و افساد فی الارض توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی اعدام شده‌اند.

ایران یکی از بالاترین آمار اجرای احکام اعدام در جهان را دارد و در سال جاری میلادی تاکنون ۵۲۳ نفر از جمله ۱۳ زن در زندان‌های جمهوری اسلامی به دار آویخته شده‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.