سالی ۱۰ هزار نفر از مجموعه کادر پزشکی از ایران مهاجرت می‌کنند

شنبه, 22ام مهر, 1402
اندازه قلم متن
 
سالی ۱۰ هزار نفر از مجموعه کادر پزشکی از ایران مهاجرت می‌کنند

بنا بر گفته یک نماینده سابق مجلس ایران سالیانه ۱۰ هزار نفر از مجموعه کادر پزشکی از ایران مهاجرت می‌کنند.

عوض حیدرپور، که در حال حاضر متخصص بیهوشی و استاد دانشگاه است به خبرگزاری «خبر آنلاین» گفت:«وضعیتی در کشور حاکم شده که موجی از مهاجرت راه افتاده است و این موج به جامعه پزشکی هم کشیده شده، تقریباً ما هر روز می‌شنویم یک استاد یا دانشیار از دانشکده‌های علوم پزشکی کشور به اروپا، کانادا و کشورهای حاشیه خلیج فارس مهاجرت کردند».

آقای حیدرپور افزوده که مجموعه کادر پزشکی به راحتی در کشورهایی مثل آلمان پذیرش می‌شوند و پزشکی که ۵۵ سال سن داشته باشد تقریباً ۲۰ سال تجربه کار دارد، آن‌وقت یک تجربه این چنینی به راحتی گیر کشورهای دیگر می‌افتد.

براساس آمارهای غیر رسمی آمار مهاجرت کادر پزشکی ایران تا پایان سال ۹۸ معادل سه هزار نفر و در سال ۱۴۰۰ معادل ۵ هزار نفر برآورده زده می‌شود. سال گذشته رئیس‌کل نظام پزشکی ایران، نسبت به کمبود جراح متخصص هشدار داده بود و از افزایش تمایل کادر درمان به مهاجرت، ابراز نگرانی کرده بود.

زمستان سال گذشته بهرام صلواتی، مدیر رصدخانه مهاجرت اعلام کرده بود که ایران در تراز ۵۰ هزار دانشجوی مهاجر قرار گرفته است و اکنون وارد تراز بالاتر از ۶۶ هزار نفر دانشجوی مهاجر است. به گفته او، این عدد نشان می‌دهد ایران با سرعت، پدیده «افزایش جمعیت دانشجویی خارج از کشور» را تجربه می‌کند اما آمار به روز و دقیقی در این زمینه وجود ندارد.

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.