افزایش تنش‌ها میان حزب‌الله و اسرائیل به بالاترین میزان در دو هفته گذشته؛ تهران: احتمال دارد منطقه از کنترل خارج شود

یکشنبه, 30ام مهر, 1402
اندازه قلم متن

برخاستن دود از یک موضع ارتش اسرائیل که توسط حزب الله مورد اصابت قرار گرفته است، جمعه ۲۰ اکتبر ۲۰۲۳.

برخاستن دود از یک موضع ارتش اسرائیل که توسط حزب الله مورد اصابت قرار گرفته است، جمعه ۲۰ اکتبر ۲۰۲۳. © AP – Hassan Ammar

دو هفته پس از شروع جنگ اسرائیل و حماس درحالی که ارتش اسرائیل در آستانه یک حمله زمینی به غزه بمباران‌های هوایی خود در این منطثه را افزایش داده، همزمان تنش‌ها میان حزب‌الله لبنان و تل‌آویو هم بالا گرفته است. آمریکا از تقویت حضور نظامی خود به منظور حمایت از اسرائیل و پاسخگویی سریع به حوادث احتمالی خبر داده است. ایران هم امروز یکشنبه هشدار داده که در صورتی که «نسل‌کشی» در غزه متوقف نشود، ممکن است منطقه خاومیانه «از کنترل خارج شود».

به دنبال موج جدیدی از تبادل آتش میان اسرائیل و شبه‌نظامیان حزب‌الله در جنوب لبنان، ارتش اسرائیل یکشنبه ۲۲ اکتبر حزب‌‌الله را به افزایش تنش و باز کردن پای لبنان به جنگ متهم کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، جاناتان کنریکوس، سخنگوی ارتش اسرائیل در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) هشدار داد که حزب‌الله، لبنان را به جنگی می‌‌کشاند که از آن سودی نخواهد برد. او افزود که لبنان در این جنگ احتمالی چیزهای زیادی از دست خواهد داد.

اظهارات این سخنگوی ارتش اسرائیل در حالی مطرح می‌شود که از زمان حمله حماس در هفتم اکتبر به اسرائیل که در طی آن، به گفته منابع اسرائیلی هزار و ۴۰۰ نفر کشته و حدود ۲۰۰ نفر به گروگان گرفته شده‌اند، تنش‌ها میان اسرائیل در جبهه شمالی این کشور با حزب‌الله لبنان رو به افزایش است.

درحالی که بیم آن می‌رود که تبادل آتش میان دو طرف به جنگی گسترده‌تر در منطقه منجر شود، ایالات متحده که به منظور اعلام حمایت از اسرائیل و ایجاد بازدارندگی در مقابل اقدامات احتمالی ایران و گروه‌های مسلح متحد تهران دو ناو هواپیمابر به شرق مدیترانه فرستاده بود، شنبه ۲۱ اکتبر اعلام کرد که حضور نظامی خود را در منطقه افزایش خواهد داد.

ایران می‌گوید منطقه همانند بشکه باروت است

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی که امروز صبح میزبان همتای آفریقای جنوبی خود در تهران بود، با اشاره به اینکه «منطقه همانند بشکه باروت است» نسبت به «هرگونه محاسبه غلط» در جنگ اسرائیل و حماس هشدار داد. تهران از دو هفته پیش تا کنون چندین بار نسبت به پیامدهای حمله زمینی اسرائیل به نوار غزه هشدار داده است.

وزیر خارجه ایران تاکید کرد که در صورتی که «جنایت علیه بشریت و نسل کشی در غزه» فورا متوقف نشود، هر احتمالی در هر لحظه‌ای وجود دارد. او افزود که در این شرایط ممکن است منطقه از کنترل خارج شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هم روز یکشنبه به حزب‌الله لبنان نسبت به اقدام برای گشودن جبهه دومی علیه اسرائیل هشدار داد. او که برای بازدید از نیروهای ارتش به شمال این کشور رفته بود، گفت که شدت پاسخ اسرائیل به چنین تصمیمی از سوی حزب‌الله «غیرقابل تصور» خواهد بود و «ویرانی» را در لبنان به دنبال خواهد داشت.

نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان روز یکشنبه از تماس‌های دیپلماتیک در سطح بین‌المللی و جهان عرب و همچنین نشست‌های محلی به منظور پایان دادن به حملات اسرائیل علیه لبنان و جلوگیری از سرایت درگیری غزه به خاک لبنان خبر داد.

بر پایه گزارش خبرگزاری فرانسه، درگیری‌های مرزی میان دو طرف در دو روز گذشته منجر به کشته شدن ۶ نیروی حزب‌الله و یک عضو «جهاد اسلامی فلسطین» در لبنان شده‌ است. سه سرباز اسرائیلی نیز در این مدت زخمی شده‌اند.

از هفتم اکتبر تا کنون ۲۹ نفر در جبهه جنوب لبنان که بیشتر آن‌ها از اعضای حزب‌الله بودند کشته شدند. یک خبرنگار خبرگزاری رویترز نیز در میان کشته شدگان در لبنان است. در سمت دیگر مرز، ارتش اسرائیل از کشته شدن چهار نفر از جمله سه نظامی ارتش این کشور خبر داده است.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.