آمریکا بازداشت نسرین ستوده و دیگر فعالان مدنی را محکوم کرد

چهارشنبه, 10ام آبان, 1402
اندازه قلم متن

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای دستگیری نسرین ستوده و چند فعال دیگر مدنی در مراسم خاکسپاری پیکر آرمیتا گراوند را محکوم کرد. کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان نوشت، نیلوفر میرزایی فعال دانشجویی نیز در این مراسم دستگیر شد.


راسم تشییع پیکر آرمیتا گراوند

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعمال خشونت حکومتی در مراسم خاکسپاری پیکر آرمیتا گراوند و دستگیری چندین فعال حقوق بشر در جریان این مراسم را محکوم کرده است. در این بیانیه گفته شده که آرمیتا گراوند ۱۶ ساله پس از دستگیری به خاطر نداشتن حجاب اجباری در متروی تهران جان باخت.

وزارت خارجه ایالات متحده همچنین به دستگیری نسرین ستوده، وکیل حقوق بشری و “چندین فعال صلح‌‌طلب” دیگر در این مراسم اشاره کرده  و نوشته است: «ایالات متحده خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط خانم ستوده و سایر کسانی است که ناعادلانه از سوی رژیم دستگیر شدند.»

وزارت خارجه آمریکا بار دیگر “رفتارهای خشونت‌امیز و بیرحمانه” رژیم ایران با مردم خودش و نیز “کارزار خشونت علیه زنان و دختران ایران” را محکوم کرده است.

در این بیانیه تاکید شده که ایالات متحده در کنار “مردم شجاع ایران ایستاده است و در حال همکاری با جامعه بین‌المللی برای پاسخگو کردن رژیم به دلیل نقض حقوق بشر در داخل و خارج است”.

در مراسم تشییع پیکر آرمیتا گراوند دانش‌آموزی که بدون حجاب سوار متروی تهران شد و بیهوش و در حالت کما از آنجا به بیمارستان منتقل شد، چندین نفر از جمله نسرین ستوده و پروین ضرابی، از مادران دادخواه پرواز ps752 دستگیر شدند. خانم ضرابی هنگام انتقال به زندان قرچک دچار تشنج شد و به همین دلیل آزاد شد. نسرین ستوده از زمان انتقال به زندان قرچک در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

همچنین کمیته پیگیری بازداشت‌شدگان مطلع شده که نیلوفر میرزایی، فعال دانشجویی نیز در مراسم تشییع آرمیتا بازداشت و به زندان قرچک منتقل شده است. نیلوفر میرزایی دانشجوی اخراجی دانشگاه الزهراست و در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته در آبان‌ماه دستگیر و چندین ماه زندانی بود.

نهادهای حقوق بشری اسامی بازداشت‌شدگان در این مراسم را حمید عباس‌پور، هاشم مهرعلیان، مجیدهوشنگ کیان‌پور، محمدرضا فخیم‌آور، مهران حاجی‌هاشمی، اصغر سیدفرجی، علی سوخته‌زا، رامتین بنده، مسعود زینال‌زاده، ایمان میری، سیامک مسیح‌پور، محمدمهدی محمدی‌رهبری، یوسف هوشیار و محمد فضل‌اللهی اعلام کرده‌اند.

همچنین گفته شده که خانواده آرمیتا گراوند برای تغییر زمان مراسم هفتم دخترشان، به شدت تحت‌ فشار قرار دارند.

یکی از نزدیکان خانواده گراوند به رادیو فردا گفته است: «خانواده آرمیتا می‌خواهند مراسم هفتم دخترشان را روز پنجشنبه برگزار کنند، اما مأموران امنیتی آن‌ها را تحت فشار قرار داده‌اند که این مراسم روز چهارشنبه برگزار شود.»

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.