اسرائیل تأئید کرد که برای کشتن یکی از رهبران حماس اردوگاه جبالیا را بمباران کرده است

پنجشنبه, 11ام آبان, 1402
اندازه قلم متن

اردوگاه جبالیا پس از بمباران اسرائیل در نوار غزه.

ارتش اسرائیل تأئید کرد که برای کشتن یکی از رهبران حماس بزرگترین اردوگاه پناهندگان، اردوگاه “جبالیا” در نوار غزه را بمباران کرده است. این بمباران دهها کشته و صدها زخمی به بار آورده است. بمباران این اردوگاه چهارشنبه اول نوامبر ازسر گرفته شد و سازمان حماس مدعی شد که بمباران جدید دهها قربانی گرفته است. به گفتۀ حماس بمباران اردوگاه “جبالیا” ۱۹۵ کشته به جای گذاشته است. کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در واکنش گفت : نظر به تعداد قربانیان و دامنۀ این بمباران اقدام ارتش اسرائیل را میتوان مصداق جنایت جنگی دانست.

لیبراسیون، روزنامۀ صبح پاریس، نوشت که از زمان کشتار صدها نفر از شهروندان اسرائیلی توسط حماس در هفتم اکتبر گذشته موضع نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، به شدت رو به ضعف بوده است. لیبراسیون در ادامه افزوده است که نتانیاهو برای احیای محبوبیت خود و شاید آزاد کردن چند گروگان اسرائیلی از دست حماس بنا به عادت همیشگی خود تنها به استفاده از زور یا به کارگیری توهماتش روی آورده است. با این حال، به نوشتۀ لیبراسیون، محبوبیت نتانیاهو همچنان رو به سقوط است و کشته شدن سربازان اسرائیلی در نبردهای غزه مطالبۀ آتش‌بس را تقویت می‌کند.   

ارتش اسرائیل می‌گوید که از آغاز جنگ با حماس بیش از دوازده هزار نقطه را در نوار غزه هدف قرار داده است. در این حال، سخنگوی ارتش اسرائیل، ریچارد هچت، گفت که مردم فلسطین شایستۀ صلح و امنیت هستند، اما، از آنان به عنوان سپر انسانی استفاده می شود. دولت مصر گفته است که خروج هفت هزار خارجی و دو تابعیتی را از طریق مرز “رفح” تسهیل می‌کند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجۀ آمریکا، در یک کنفرانس خبری خشونت آبادی‌نشین‌های یهودی در کرانۀ غربی رود اردن را شدیداً محکوم کرد و آن را نه فقط به زیان فلسطینیان دانست، بلکه از آن به عنوان عامل بی ثباتی یاد کرد و افزود که این خشونت نهایتاً برای امنیت خود اسرائیل غیرسازنده است.

در اینباره سرمقاله نویس روزنامۀ فرانسوی لیبراسیون نوشت : در حالی که نگاه جهانیان به غزه دوخته شده است، فلسطینیان ساکن غزه میان دو آتش قرار گرفته‌اند : آتش آبادی نشین‌هایی که از مصونیت کامل برخوردارند به ویژه از زمانی که رهبرشان از نو به حکومت رسیده، و آتش سربازان اسرائیلی که همه جا در کمین تروریست‌ها هستند. لیبراسیون در پایان افزوده است که بنیامین نتانیاهو بر خشونت آبادی‌نشین های یهودی در کرانه غربی رود اردن و بیت المقدس شرقی چشم بسته است.  

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.