جزئیات جدید از ضرب و شتم صدیقه وسمقی، نویسنده و اسلام‌پژوه، در مراسم آرمیتا

یکشنبه, 14ام آبان, 1402
اندازه قلم متن

 

ایران اینترنشنال

یک هفته پس از خاکسپاری آرمیتا گراوند، صدیقه وسمقی، نویسنده و پژوهشگری که پس از این مراسم مورد ضرب و شتم ماموران قرار گرفت، جزئیات جدیدی در این باره ارائه کرد. این در حالی است که از وضعیت نگار استادآقا و میترا قاسمی، از بازداشت‌شدگان این مراسم اطلاعی در دست نیست.

مراسم خاکسپاری و سپس مراسم ختم آرمیتا گراوند، دختر نوجوانی که به دست ماموران حجاب‌بان به دلیل نپذیرفتن حجاب اجباری کشته شد، یکشنبه هفته گذشته در تهران برگزار شد.

در جریان این مراسم، ماموران تعدادی از شرکت‌کنندگان از جمله نسرین ستوده وکیل و فعال حقوق‌بشر و منظر ضرابی، مادر سهند صادقی و از خانواده‌های دادخواه هواپیمای اوکراینی را پس از ضرب و شتم بازداشت کردند.

وسمقی که مدتی پیش از این مراسم، حجاب اجباری خود را کنار گذاشته بود نیز از شرکت‌کنندگان بود.

در همان روز، اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال حاکی بود که این نویسنده و پژوهشگر، پس از خروج از مراسم بزرگداشت آرمیتا گراوند، مورد ضرب و شتم ماموران امنیتی قرار گرفت اما با تلاش شهروندان توانست از دست چهار مامور مرد و زن مهاجم نجات یابد.

او به تازگی به وبسایت زیتون در این باره گفته است: «اولین مامور که لباس فرم هم داشت، جلو آمد و مشت محکمی به بازوی من زد. یک دفعه از جا کنده شدم. اعتراض کردم که جریان چیست و چرا این گونه می‌کنید؟ اصلا مهلت ندادند و یک لباس شخصی هم آنجا بود که هجوم آورد من را بزند. دوستم مانع شد.»

وسمقی ادامه داد: «دو زن هم بودند که آنها هم زیر چادر لباس فرم تنشان بود. چهارتایی شروع کردند. یکی می‌کشید، یکی هل می‌داد، یکی کیفم را می‌کشید و یکی به دست‌هایم ضربه می‌زد و حرف‌های بسیار زشت و ناپسندی را تکرار می‌کرد. گفتم: یک نفر را کشته‌اید و اینجا مراسمش است، می‌خواهید من را هم همینجا بکشید؟ ده پانزده متر من را همینطور کشیدند.»

وسمقی افزود که سرانجام «از پارکینگ خانه‌ای به ما گفتند بیایید تو. دوستم فیروزه صابر، خواهر هدی صابر، من را هل داد داخل پارکینگ و از دست آنها رها شدم».

با وجود گذشت یک هفته این حمله ماموران، بر اساس اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، از وضعیت برخی از بازداشت‌شدگان اطلاعی در دست نیست.

نگار استادآقا، روزنامه‌نگار و ویراستار ارشد اعتمادآنلاین که هنگام حضور در مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند در «بهشت زهرا» بازداشت شده در زندان قرچک ورامین محبوس است، اما اطلاع خاصی از وضعیت او وجود ندارد.

همچنین سازمان حقوق بشری هه‌نگاو گزارش داد زنی به نام میترا قاسمی، ساکن تهران در مراسم خاکسپاری آرمیتا به دست نیروهای امنیتی بازداشت شده و همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برد.

وسمقی مسئول اصلی ضرب و شتم و بازداشت شرکت‌کنندگان مراسم آرمیتا را «حاکمان تراز اول مملکت» دانست و تاکید کرد: «مقصر اصلی این رفتارها فرمانده کل قوا و فرماندهان پایین دست هستند.»

پس از مراسم خاکسپاری گراوند، کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای از جمهوری ‌اسلامی خواست گشت ارشاد را منحل کند.

همچنین گزارشی از دبیرکل سازمان ملل متحد درباره نقض حقوق بشر در ایران منتشر شد که در آن نسبت به افزایش محدودیت‌ها در ارتباط با حجاب اجباری به مقام‌های جمهوری اسلامی هشدار داده شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.