سخنگوی دولت اسرائیل : اگر آمریکا وارد جنگ با رژیم ایران بشود تا نابودی کامل آن پیش می‌رود

شنبه, 20ام آبان, 1402
اندازه قلم متن

ار اف ای – ناصر اعتمادی

بن سبطی سخنگوی دولت اسرائیل برای فارسی‌زبانان می‌گوید  : “ممکن است آمریکایی‌ها صبورتر از اسرائیل باشند، اما، اگر آنان وارد عمل بشوند، آنوقت ورق برای حکومت اسلامی ایران کاملاً برمی‌گردد. الگوی عمل آمریکا دخالتش در جنگ جهانی دوم و نوع برخوردش با ژاپن است، یعنی اگر آمریکا وارد جنگ بشود تا طرف مقابل را نابود نکند دست بردار نخواهد بود.زیرا رژیم ایران کاسۀ صبر همه را لبریز و به همه اثبات کرده که هر اتفاقی در منطقه روی می‌دهد زیر سر حکومت ایران است.”

بن سبطی، پژوهشگر مسائل ایران در مؤسسۀ تحقیقات امنیت ملی اسرائیل
بن سبطی، پژوهشگر مسائل ایران در مؤسسۀ تحقیقات امنیت ملی اسرائیل © RFI – persan
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، گفته است که نظر به تشدید حملات اسرائیل به ساکنان غیرنظامی غزه از این پس منطقه‌ای شدن جنگ اسرائیل و حماس اجتناب ناپذیر است. آیا حکومت ایران قصد دارد اگر نه مستقیماً دست‌کم از طریق نیروهای نیابتی خود وارد جنگ جاری شود و به قول خودش آن را منطقه‌ای کند؟ نتایج چنین جنگی برای خود جمهوری اسلامی ایران چه خواهد بود؟

بن سبطی، سخنگوی دولت اسرائیل برای فارسی زبانان و پژوهشگر بنیاد مطالعات راهبردی و امنیتی در اسرائیل در پاسخ به این سئوال‌ها از جمله گفته است :

“حرف‌های امیرعبداللهیان و دیگر مقامات جمهوری اسلامی مصداق اصطلاح “بزن و در رو” علی خامنه‌ای است. آقایان سال‌ها حماس را آموزش نظامی داده‌ و مسلح کرده‌اند و اقدام نظامی آن را علیه اسرائیل برانگیخته‌اند و حالا مدعی اند که کار حماس ربطی به آنها ندارد. لابد گمان می‌کنند که به این ترتیب خطر جنگ را از خود دور  می‌کنند. برای رهبران جمهوری اسلامی جان مردمان غزه و یمن و دیگر جاها کمترین اهمیتی ندارد. نیروهای امنیتی اسرائیل اصطلاحی دارند که می‌گوید : ” رژیم اسلامی ایران حاضر است تا آخرین قطرۀ خون فلسطینیان بجنگد” بی آنکه البته خودش متحمل کمترین آسیب و هزینه‌ای بشود یا مستقیماً وارد کارزار شود. کل راهبرد رژیم ایران در منطقه خلاصه شده است در پنهان شدن در پس نیروهای نیابتی. عین همین کار را در داخل خود ایران در قالب دیگر انجام می‌دهند نظیر مواقعی که خشونت و سرکوب علیه مخالفان را به نیروهای باصطلاح “خودسر” نسبت می‌دهند…

اما، چرخشی که در روزهای اخیر روی داده و حتا خود اسرائیل را متعجب کرده وارد عمل شدن نیروهای آمریکایی و تقویت آنها در منطقه است به طوری که جنگنده های آمریکایی به فرمان رئیس جمهوری آمریکا یک پایگاه ایران در سوریه را بمباران کردند و رئیس جمهوری آمریکا چند بار به رهبران ایران هشدار داد تا در نبرد جاری حماس و اسرائیل دخالت نکنند و شهروندان و منافع آمریکا را به خطر نیندازند.

ممکن است آمریکایی‌ها صبورتر از اسرائیل باشند، اما، اگر آنان وارد عمل بشوند، آنوقت ورق برای حکومت اسلامی ایران کاملاً برمی‌گردد. آمریکا اگر وارد عمل شود دیگر عقب نمی نشیند بلکه حملاتش را دائماً شدیدتر و شدیدتر می‌ کند.

در واقع، آمریکا – و تقویت نیروهای آن در منطقۀ اثبات همین سخن است – حکومت ایران را مسئول حملات نیروهای نیابتی این کشور تلقی خواهد کرد. ممکن است اسرائیل به دلیل محدودیت‌های جغرافیایی خود وارد جنگ تمام‌عیار (توتال) نشود. اما، این در  مورد آمریکا صدق نمی‌کند. الگوی عمل آمریکا دخالتش در جنگ جهانی دوم و مثلاً نوع برخوردش با ژاپن است، یعنی اگر آمریکا وارد جنگ بشود تا طرف مقابل را نابود نکند دست بردار نخواهد بود.

می‌خواهم بگویم که دورۀ جنگ نامتقارن حکومت اسلامی ایران به سر آمده است. هیچکس در منطقه ساده لوح نیست… حملات موشکی اخیر حوثی‌ها به اسرائیل – حوثی‌هایی که تا همین اواخر به عربستان حمله می‌کردند – نوعی اجماع در منطقه علیه جمهوری اسلامی ایران به وجود می‌آورد. چون جمهوری اسلامی ایران کاسۀ صبر همه را لبریز کرده است از جمله آمریکا و به همه نشان داده است که هر اتفاقی در منطقه روی می‌دهد زیر سر حکومت ایران است.

سخنان حسین امیرعبداللهیان و دیگر رهبران تهران در اصل نشانۀ سردرگمی آنان است، زیرا آنان می دانند که اسرائیل تصمیم گرفته یکی از مهمترین نیروهای نیابتی تهران، حماس، را نابود کند. تنها چیزی که در این میان شاید بتواند رژیم ایران را از شرّی که خود به پا کرده نجات بدهد این است که از حماس بخواهد تا گروگان‌های اسرائیلی را آزاد سازد.”


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.