جایزه “زنان قهرمان حقوق بشر” بنیاد آلیسه شوارتسر به نسرین ستوده

سه شنبه, 23ام آبان, 1402
اندازه قلم متن

اخبار روز

از نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر سرشناس زندانی در ایران، دوشنبه ۲۲ آبان (۱۳ نوامبر) در برلین با جایزه ویژه‌ای به پاس فعالیت‌های حقوق بشری‌اش تقدیر شد.

منصوره شجاعی، فعال حقوق زنان و دوست نسرین ستوده به نمایندگی از او جایزه “زنان قهرمان حقوق بشر” بنیاد آلیسه شوارتسر آلمان در سال ۲۰۲۳ را دریافت کرد. این اولین بار است که چنین جایزه‌ای اعطا می‌شود.

نسرین ستوده در پیامی که قبل از بازداشت در مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند ضبط کرده بود برای حاضران در مراسم سخن گفت و جایزه‌اش را به آرمیتا گراوند و مادر او تقدیم کرد.

یاسمین طباطبایی، بازیگر سرشناس سینما و تلویزیون آلمان در سخنانی در توضیح و تشریح فعالیت‌ها و مبارزات نسرین ستوده، گفت که “توجه و حساسیت بین‌المللی اغلب بهترین ضمانت برای بقای زندان سیاسی در ایران است”.

سخنران افتتاحیه مراسم کای واگنر، شهردار برلین بود. او در سخنرانی خود به این مناسبت، ستوده را یکی از نمادهای مبارزه برای حقوق بشر برشمرد و افزود :«این وکیل مبارز ایرانی هزینه زیادی برای فعالیت‌های خود می‌پردازد و ما امید داریم که (زیر فشارها) دوام بیاورد.»

آلیس شواتسر که این جایزه از سوی بنیاد او اعطا می‌شود مشهورترین فمینیست زن آلمانی است که زندگی‌اش را صرف مبارزه برای حقوق زنان و برابری کرده است. از مهمترین فعالیت‌های او انتشار ماندگارترین مجله زنان در آلمان به نام “اما” می‌باشد.

شوارتسر نیز در سخنانی در مراسم اعطای جایزه به ستوده، او را “مبارزی دارای شجاعتی غیرمتعارف” توصیف کرد.

دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.