دیده‌بان حقوق بشر از «نقض حقوق انسانی» زنان زندانی در ژاپن خبر می‌دهد

پنجشنبه, 25ام آبان, 1402
اندازه قلم متن

 

عکس از آرشیو
عکس از آرشیو
 

دیده‌بان حقوق بشر روز سه‌شنبه از «نقض جدی حقوق انسانی و بدرفتاری» با زنان زندانی در ژاپن خبر داد.

این نهاد حقوق بشری در گزارشی جدید که بر اساس مصاحبه با نزدیک به ۶۰ زن سابقاً زندانی تهیه کرده، نوشته است که «دستبند زدن به زنان در دوران بارداری، جدا کردن آنها از نوزادان‌شان و مراقبت ناکافی از زندانیان مسن» از جمله آزارهایی است که زنان زندانی در ژاپن متحمل شده‌اند.

این سازمان غیردولتی بین‌المللی در گزارشی جدید بر اساس مصاحبه با نزدیک به ۶۰ زن سابقاً زندانی گفته است که زنان زندانی گاهی در حین زایمان و بلافاصله پس از تولد نوزادشان در غل و زنجیر قرار می‌گیرند.

بر اساس این گزارش، وزارت دادگستری ژاپن برخی از این ادعاها را رد کرد و گفته است در زمانی که زنان زندانی در حال شیر دادن، نگهداری از نوزاد یا تعویض پوشک نوزاد هستند، از دستبند استفاده نمی‌شود.

تا سال ۲۰۲۱ میلادی، نزدیک به چهار هزار زن در ژاپن پشت میله‌های زندان به سر می‌بردند که حبس آنها عمدتاً به دلیل سرقت و جرایم مرتبط با مواد مخدر بوده است.

آمارهای دولتی نشان می‌دهد ۲۰ درصد از زنانی که در سال ۲۰۲۱ در ژاپن زندانی شده‌اند، ۶۵ ساله یا مسن‌تر بوده‌اند، در حالی که این رقم برای مردان ۱۳ درصد است.

دیده‌بان حقوق بشر می‌نویسد که «برخی از زنان مسن‌تر به دلیل انزوای اجتماعی و تنهایی، مکرراً مرتکب جنایات غیرخشونت‌آمیز مانند دزدی از مغازه می‌شوند.»

مشکلات دیگری که در این گزارش شرح داده شده، شامل «مراقبت بهداشتی ضعیف در زندان‌های ژاپن و مجازات از طریق سلول انفرادی و بدرفتاری با زندانیان تراجنسیتی» است.

وزارت دادگستری ژاپن در واکنش به این گزارش، مراقبت ضعیف بهداشتی از زندانیان را تکذیب کرده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.