نامه نسرین ستوده: اوینِ سراسر مردانه و امنیتی را با موهایمان به‌ خطر انداخته بودیم

سه شنبه, 23ام آبان, 1402
اندازه قلم متن

رادیو فردا

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر، در نامه‌ای از زندان قرچک، نحوه بازداشت خشونت‌بار خود، منظر پورضرابی و دیگر شرکت‌کنندگان در مراسم تشییع آرمیتا گراوند در روز هفتم آبان را شرح داده است.

او در این نامه که روز سه‌شنبه ۲۳ آبان منتشر شد، می‌گوید مأموران هنگام بازداشت، او و خانم پورضرابی، از مادران دادخواه سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی، را «روی زمین کشیدند و بردند» و پیش از سوار کردن به خودروی ون به پای او «شوکر» زدند.

خانم ستوده همچنین گفته است روز هشتم آبان در حیاط دادسرای اوین، ۴۳ تن حضور داشتند و توضیح داده است که «همگی روز قبل دستگیر شده بودیم. بیشتر ما در مراسم خاکسپاری و بر سر مزار دستگیر شدیم. دو سه نفر نیز در مراسم مسجد بازداشت شده بودند.»

این فعال حقوق بشر با اشاره به خودداری خود و منظر پورضرابی از داشتن حجاب اجباری گفته که «مردان دادسرا» با «چشمان گشاد شده» آن‌ها را نگاه می‌کردند و مأموران ساعتی یک بار دست‌های او و خانم پورضرابی را می‌بستند.

او افزوده است: «می‌گفتند ما را به بازداشتگاه وزرا برمی‌گردانند و بعد از نیم ساعت، دوباره ما را از وَن پیاده می‌کردند و می‌گفتند روسری‌هایتان را سر کنید و بروید بازپرسی. سر نمی‌کردیم و نمی‌رفتیم. دو بار این کار را کردند.»

نسرین ستوده در این نامه نوشته است: «ما تعدادی متهم ساعت‌ها بود حیاط دادسرای اوین را زنانه کرده بودیم، بی‌آنکه متوجه باشیم. اوین سراسرِ مردانه و امنیتی را، با موهایمان به‌ خطر انداخته بودیم.»

مراسم خاکسپاری پیکر آرمیتا گراوند با حضور اعضای خانواده و جمعیتی بزرگ روز هفتم آبان در بهشت زهرای تهران برگزار شد و گزارش‌ها حاکی از جو شدید امنیتی در این مراسم و بازداشت چند تن از حاضران ازجمله نسرین ستوده بود.

در برخی از تصاویر منتشر شده از این مراسم، خانم ستوده بدون حجاب اجباری دیده می‌شد.

رادیو فردا روز ۱۵ آبان مطلع‌ شد که در پی بازداشت او، «پرونده‌ای جدید با چهار عنوان اتهامی» برای این وکیل حقوق بشر گشوده شده است.

به گفته یک منبع آگاه،‌ خانم ستوده در این پرونده به «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور»، «تبلیغ علیه نظام»، «اخلال در نظم عمومی» و «تمرد از فرمان پلیس» متهم شده است.

این منبع آگاه به رادیوفردا گفته بود که در تشییع پیکر آرمیتا گراوند، «۳۲ زن و ۳۰ مرد» بازداشت و به بازداشتگاه وزرا منتقل شدند که روز بعد «۲۳ زن و ۱۵ مرد» به دادسرای اوین منتقل شدند و دیگر افراد بازداشت‌شده آزاد شدند.

خانم ستوده در نامه روز سه‌شنبه خود خبر داده که پیش از آزادی این افراد از آن‌ها «تعهد» گرفته می‌شد که «دیگر در چنین مراسمی شرکت نکنند.»

بر اساس نامه نسرین ستوده و گزارش‌های پیشین رادیو فردا/ع.م/ک.ر

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.