افزایش شمار اعدام شدگان در زندان کرمان به سه تن

چهارشنبه, 24ام آبان, 1402
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – با احتساب دو زندانی دیگر که سحرگاه امروز چهارشنبه بیست و چهارم آبان ماه، در زندان کرمان اعدام شدند، تعداد اعدام شدگان روز مذکور در این زندان به سه تن افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از حال وش، سحرگاه امروز چهارشنبه بیست و چهارم آبان ۱۴۰۲، سه زندانی در زندان کرمان اعدام شدند.

هویت یک تن از این زندانیان، “زرخاتون مزارزهی، متولد ۱۳۵۶، فرزند سابق، اهل سراوان، ساکن شهرستان خاش، متاهل، دارای یک دختر و سرپرست خانواده” گزارش شده است.

در این گزارش بدون اشاره به هویت زندانیان مرد اعدام شده، آمده است؛ یک تن از آنها پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود.

زرخاتون مزارزهی نیز پیشتر از بابت اتهام مذکور توسط مرجع قضایی به اعدام محکوم شده بود.

این سه زندانی روز گذشته آخرین ملاقات را با خانواده های خود داشته اند.

روز دوشنبه بیست و دوم آبان ماه، خانم مزارزهی جهت اجرای حکم به یکی از سلول های انفرادی زندان کرمان منتقل شد.

خانم مزارزهی در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۶ در ایست بازرسی “قلعه زنگی” راین استان کرمان در حالی که قصد سفر به شیراز را داشت، به ظن حمل مواد مخدر توسط نیروهای مستقر در ایست بازرسی بازداشت شد. او از زمان دستگیری تا لحظه اجرای حکم را در زندان کرمان به سر برد.

زرخاتون مزارزهی در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۴۰۰، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب کرمان به اعدام محکوم شد. حکم صادره پس از مدتی در دیوان عالی کشور تایید شد.

تا لحظه تنظیم این گزارش، اعدام این زندانیان توسط مسئولین زندان و نهادهای متولی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در بازه زمانی ۱۰ اکتبر ۲۰۲۲ تا ۸ اکتبر ۲۰۲۳، دستکم ۶۵۹ شهروند از جمله ۱۷ زن و یک کودک-مجرم اعدام شدند که در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، حدود ۲۴ درصد افزایش داشته است. از میان اعدام شدگان، اعدام هفت نفر در ملا عام صورت گرفته است. همچنین طی تاریخ مذکور ۱۶۴ نفر به اعدام محکوم شده اند، که از این تعداد ۲ نفر به اعدام در ملاعام محکوم شدند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.