نشست جمهوری‌خواهان؛ انقلاب زنانه‌، نوزایی ملی‌‌، زندگی انسانی

جمعه, 26ام آبان, 1402
اندازه قلم متن

نهمین همایش سالیانه همبستگی‌ جمهوری‌خواهان ایران با عنوان “انقلاب زنانه، نوزایی ملی، زندگی انسانی” به میزبانی انجمن آلمان-هلند این سازمان در شهر کلن کشور آلمان برگزار شد.

 
 
شرکت‌کنندگان در یکی از پنل‌های همایش همبستگی جمهوریخواهان
شرکت‌کنندگان در یکی از پنل‌های همایش همبستگی جمهوریخواهان عکس: DW

در تاریخ ۲۰ آبان نخستین روز این همایش، با شرکت جمعی‌از فعالان سیاسی، حقوق بشری، مدنی، زنان و علاقمندان به مباحث سیاسی حضور با سخنرانی محمدرضا نیکفر، پژوهشگر فلسفه، آغاز شد و با سه پنل گفت‌وگو ادامه یافت.

پنل اول با عنوان “ارزیابی همگرایی‌ها و تمرین دموکراسی”، با شرکت بهروز خلیق، تقی‌ رحمانی، مهدی فتاپور و مهدیه گلرو بر شرایط و موانع همگرایی اپوزیسیون متمرکز شد. پنل دوم با حضور نعیمه دوستدار، فرزانه عظیمی‌ و هرمینه هورداد با موضوع “زنان و مشارکت سیاسی” دنبال شد. در نهایت در پنل سوم محمود جعفری، حسن شریعتمداری، مهدی عربشاهی و رضا علیجانی به بحث پیرامون موضوع “نوزایی ملی‌ و موجودیت سرزمینی” پرداختند. هر کدام از این بخش‌ها با مشارکت حاضران و پرسش و پاسخ برگزار شد.

شرکت‌کنندگان در یکی از پنل‌های همایش همبستگی جمهوریخواهان
شرکت‌کنندگان در یکی از پنل‌های همایش همبستگی جمهوریخواهانعکس: DW

در روز دوم همایش، مسئولان جدید همبستگی‌جمهوری‌خواهان ایران (هجا) با رای اعضا انتخاب شدند. طبق آرا علی افشاری، سهراب پهلوان، فریبا راد، میترا عالی‌، رضا علیپور، مهدیه گلرو، فرهاد یگانه به عنوان اعضای اصلی‌ هیات سیاسی اجرایی و هادی آقازری، آزاده دواچی و ساسان شرفی به عنوان اعضای علی‌البدل برای مدت یک سال انتخاب شدند. اعضای هجا صادق شجاعی، مهدی امینی و پرویز مختاری را نیز به عنوان هیات رییسه شورایی عالی‌ این سازمان برگزیدند که وظیفه نظارت بر هیات سیاسی اجرایی را بر عهده دارد.

همچنین سه سند پیرامون سیاست خارجی، سیاست داخلی و وضعیت اقتصادی ایران در این همایش به تصویب رسید و تایید قطع‌نامه بررسی مشکلات و شرایط زنان در ایران با توجه به اهمیت موضوع آن در شرایط ایران پس از جنبش انقلابی زن، زندگی، آزادی، برای تکمیل، به‌روزرسانی و بهبود مفاد آن، برای مدتی به تعویق افتاد.

همبستگی جمهوری‌خواهان یک تشکل سیاسی‌ جمهوری‌خواه ایرانی است که هدف خود را گذار خشونت‌پرهیز از کلیت نظام جمهوری اسلامی به جمهوری سکولار دموکرات مبتنی بر حقوق بشر می‌داند. این سازمان سیاسی از به هم پیوستن و افراد و تشکل‌های جمهوری‌خواه در خارج از ایران تشکیل شده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.