گذرنامه پرستو فروهر پس از چند روز توقیف به او بازگردانده شد

دوشنبه, 29ام آبان, 1402
اندازه قلم متن

 

رادیو فردا
پرستو فروهر، نویسنده، هنرمند و فعال حقوق‌ بشر که در آلمان زندگی می‌کند، در گفت‌وگو با رادیو فردا خبر داد که گذرنامه و وسایل الکترونیکی او که در بدو ورودش به فرودگاه تهران توقیف شده بود، به او بازگردانده شده است.

پرستو فروهر، فرزند داریوش فروهر و پروانه اسکندری، دو قربانی قتل‌های زنجیره‌ای است و هر سال در آستانه سالگرد قتل پدر و مادرش به دست عوامل جمهوری اسلامی، به ایران سفر می‌کند.

خانم فروهر روز دوشنبه ۲۹ آبان به رادیو فردا گفت که تاکنون هیچ ابلاغی مبنی بر ممنوعیت برگزاری مراسم سالگرد داریوش و پروانه فروهر به او ابلاغ نشده و تنها حرف‌هایی مبنی بر «سوء استفاده» از برگزاری این مراسم هم‌چون ۲۵ سال گذشته به او گفته شده است.

باربد گلشیری، هنرمند ایرانی مقیم خارج از کشور، روز پنج‌شنبه ۲۵ آبان در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد که «دیشب در فرودگاه تهران پرستو فروهر را سین‌جیم کرده‌اند، یکی، دو ساعتی چمدان او را گشته‌اند و گذرنامه و وسایل الکترونیکی‌اش (موبایل و سیم‌کارت و…) را ضبط کرده‌اند.»

گلشیری افزود: «تلفن خانه‌ زنده‌یادان پروانه اسکندری و داریوش فروهر هم قطع است و پرستو امکان تماس ندارد.»

در سال‌های پیش گزارش‌هایی از برخورد مشابه نیروهای امنیتی با خانم فروهر منتشر شده بود.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی دی‌ماه ۱۳۷۷ با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت قتل پروانه و داریوش فروهر، محمد مختاری و محمدجعفر پوینده، قربانیان «قتل‌های زنجیره‌ای»، را بر عهده گرفت و ادعا کرد گروهی از کارکنان «خودسر» این وزارتخانه در قتل آن‌ها دست داشته‌اند.

با استفاده از گزارش‌های رادیوفردا؛ ف.ع/ پ.پ

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.