دیدبان حقوق بشر: جامعه جهانی باید طالبان را برای ارتکاب «جنایت جنسی» پاسخگو سازد

دوشنبه, 29ام آبان, 1402
اندازه قلم متن

ار اف ای 

دیدبان حقوق بشر در پیامی با اشاره به نقض حقوق زنان و ادامه بازداشت‌های غیرقانونی و آزار و اذیت زنان معترض از سوی طالبان، از جامعه جهانی خواسته تا رهبران طالبان را به دلیل ارتکاب «جنایت جنسی» پاسخگو سازند. 

دیدبان حقوق بشر در این پیام که امروز دوشنبه ٢٠ نوامبر در رسانه‌ی اجتماعی ایکس نشر کرده، تاکید نموده که زنان و دخترانی که به «سیاست‌های زن‌ستیزانه» طالبان اعتراض می‌کنند، با آزار و اذیت، نظارت، حمله طالبان، بازداشت غیرقانونی و شکنجه روبه‌رو هستند.

به گفته دیدبان حقوق بشر، از زمان برگشت طالبان به قدرت، میلیون‌ها زن و دختر در افغانستان از حقوق خود محروم گشته و زیر نظارت طالبان قرار دارند.

این سازمان حقوق بشری باورمند است که طالبان درحال انجام «جنایت جنسی» در افغانستان است و جامعه جهانی مکلف است تا رهبری این گروه را پاسخگو سازد.

دیدبان حقوق بشر درحالی یکبار دیگر خواهان اقدام جدی و عملی جهان در برابر «سیاست‌‌های زن‌ستیزانه» طالبان شده که در دو سال پسین، این خواست بارها از سوی نهادها و طرف‌های گوناگون تکرار شده و از عواقب نادیده گرفتن آن هشدار داده شده است.

هرچند جهان در دو سال پسین، رژیم طالبان را به رسمیت نشناخته است، اما تاکنون در برابر سیاست‌هایی که این گروه در پیش گرفته نیز اقدام عملی و جدی از خود نشان نداده است.

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.