گروسی: پرونده هسته‌ای ایران ممکن است به شورای امنیت برگردد

چهارشنبه, 8ام آذر, 1402
اندازه قلم متن

© Adrian Almasan – www.adrianalmasan.com

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

مدیرکل آژانس اتمی گفته توانمندی‌های اتمی ایران نگران‌کننده است و سوالاتی در این زمینه بی‌پاسخ مانده‌اند. به گفته او در صورت عدم پایبندی ایران به تعهدات بین‌المللی ممکن است پرونده این کشور به شورای امنیت ارجاع داده شود.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ تصریح کرد که نگرانی‌هایی درباره توانایی‌های هسته‌ای ایران وجود دارد. 

گروسی با بیان اینکه ایران در حال حاضر در حال ساخت سلاح اتمی نیست، در عین حال تاکید کرد که برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی نگرانی‌هایی را به وجود آورده و سوالاتی در این زمینه بدون پاسخ مانده‌اند. 

مدیرکل آژانس اتمی با اشاره به ذارت اورانیوم یافت‌شده در “محل‌هایی که نباید اورانیومی در آن وجود می‌داشت”، گفت اختلافاتی با ایران به وجود آمده و آژانس سعی کرده آنها را حل کند. او گفت: «در برخی موارد موفق شده‌ایم این مسائل را حل کنیم و در برخی موارد دیگر نه.»

گروسی درباره اورانیوم غنی‌شده در ایران گفت: «آن‌ها مواد هسته‌ای مهمی در اختیار دارند. تنها کشورهای هسته‌ای، کشورهای دارنده سلاح اتمی این مواد را در اختیار دارند. در مورد ایران، به معنای این نیست که آن‌ها سلاح اتمی دارند؛ آن‌ها نوعی توانمندی دارند که مسلما نگران‌کننده است.»

گروسی وضعیت کنونی را “ضربه‌ای بسیار جدی” به کار آژانس دانست که هیچ چاره‌ای هم برای آن نیست.

او خواستار شفافیت و همکاری جمهوری اسلامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد و افزود که وضعیت کنونی همراه با خروج امریکا از توافق برجام، پیش‌بینی آینده توافق اتمی با ایران را دشوارتر کرده است.

احتمال ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت

گروسی در پاسخ به این که در صورت همکاری نکردن ایران، آژانس چه تدابیری خواهد داشت، گفت: «اگر فعالیت راستی‌آزمایی و نظارت بازرسان آژانس رضایت‌بخش نباشد، می‌توان گفت که [جمهوری اسلامی] در حال عدم پایبندی به تعهدات بین‌المللی است و ممکن است کار آن به شورای امنیت سازمان ملل برسد یا تحریم‌هایی علیه آن اعمال شود.»

پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی پیشتر به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع داده شده و به همین ترتیب، تحریم‌های گسترده‌ای علیه این کشور اعمال شده بود. این پرونده پس از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت‌های غربی، از شورای امنیت سازمان ملل خارج شد.

در آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح شده که ایران به غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم که کاربرد صلح‌آمیز هم ندارد، همچنان ادامه می‌دهد هرچند سرعت این غنی‌سازی را کُندتر کرده است. میزان ذخایر اورانیوم ۶۰ درصد غنی‌شده ایران که در سپتامبر ۶/۷ کیلوگرم بود در آخرین گزارش آژانس به ۱۲۸/۳ کیلوگرم رسیده است. به گفته آژانس، این میزان برای ساخت سه بمب اتمی کافی است. 

پس از این گزارش آژانس، تروئیکای اروپایی (سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا) در بیانیه‌ای نقض تعهدات ایران را “غیرقابل قبول” دانستند. با این حال خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از دیپلمات‌های غربی نوشت با توجه به جنگ در غزه و بحران خاورمیانه بعید است که شورای حکام در نشست آتی خود قطعنامه‌ای علیه جمهوری اسلامی صادر کند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.