روسیه و ایران سندی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا امضاء کردند

چهارشنبه, 15ام آذر, 1402
اندازه قلم متن

ار اف ای – ناصر اعتمادی

وزرای امور خارجۀ روسیه و جمهوری اسلامی ایران، سرگئی لاوروف و حسین امیرعبداللهیان، امروز سه‌شنبه پنجم دسامبر اعلام کردند که دو کشور سندی را برای مقابله با نتایج تحریم‌های آمریکا و تعدیل و جبران آنها امضاء کردند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه.
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه. AP

جمهوری اسلامی ایران به دلیل نگرانی بین‌المللی از برنامۀ اتمی این کشور تحت تحریم‌های شدید آمریکا قرار دارد، در حالی که تحریم‌های غرب علیه روسیه در واکنش به حملۀ این کشور به اوکراین وضع شده و نظام اقتصادی روسیه را نیز سخت متزلزل کرده‌اند.

در روزهای گذشته رئیس جمهوری کوبا، میگل دایاز-کانل، برای ملاقات با رهبران ایران در رأس یک هیئت مهم اقتصادی و سیاسی وارد تهران شد. دو کشور محور گفتگوهای خود را مقابله با تحریم‌های اقتصادی آمریکا از طریق تهاتر کالا و خدمات اعلام کردند.

اقدامات روسیه و ایران در اصل گواه این است که تحریم‌های بین‌المللی سخت اقتصاد دو کشور را تحت تاثیر قرار داده‌اند. قرار است پنجشنبه هفتم دسامبر ابراهیم رئیسی در رأس یک هیئت بلندپایه اقتصادی و سیاسی برای ملاقات با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، عازم این کشور شود. هدف از این سفر نیز هماهنگی تلاش‌های دو کشور برای مقابله با پی‌آمدهای تحریم‌های غرب اعلام شده است.   


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.