گروه پزشکان و کادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر در ایران – اتریش: موج اعدام ها در ایران در سایه جنگ خاورمیانه

پنجشنبه, 16ام آذر, 1402
اندازه قلم متن

موج اعدام ها در ایران در سایه جنگ خاورمیانه

حکومت اسلامی ایران بار دیگر با بهره گیری از تمرکز  افکار جهانی به جنگ در خاورمیانه، ماشین مرگ و کشتار خود را با سرعتی بیشتر به راه انداخته است.

در روزهای اخیر چندین نفر از جمله   کامران رضایی ۳۳ ساله،  در زندان عادل آباد شیراز (شرکت کننده در جنبش اعتراضی), ایوب کریمی زندانی اهل سنت  در کرج، پس از ۱۴ سال حبس, حمیدرضا آذری ۱۷ ساله, میلاد زهره وند ۲۱ ساله، زهرخاتون مزارزهی ۴۶ ساله (از اقلیت های بلوچ) و علی صابر مطلق (زندانی سیاسی
دهه ۶۰) در رشت، در زندان به چوبه دار کشیده شده اند.پنج نفر دیگر نیز به دلایلی مختلف در این روزها به کام مرگ رفتند و اعدام شدند.از ابتدای سال جاری، حداقل ۷۰۰ تن به جوخه  اعدام سپرده  شده اند.

جمشید شارمهد که تابعیت آلمانی دارد  نیز در بهار امسال به اعدام محکوم شده و در انتظار اعدام است.  در دولت رئیسی، تعداد اعدام ها از سال ۲۰۲۱ دو برابر شده است،  هدف صرفاً  فلج کردن جامعه ی معترض، با ترس و ترور است.

ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم، ​​صرف نظر از اینکه جنگ در خاورمیانه و اوکراین تا چه حدّی وحشتناک است، هوشیاری خود را حفظ کرده و نسبت به نقض آشکار حقوق بشر توسط حکومت اسلامی اعتراض کنند.
اعدام های غیر انسانی در ایران را نمی توان در سکوت تحمل کرد.  همه رهبران ایران، از علی خامنه‌ای و رئیس‌جمهور رئیسی گرفته تا سپاه پاسداران و سازمان‌های وابسته به آنها که اعدام‌ها را تسهیل و تایید می‌کنند، مسئول مستقیم  این قتل‌های ِ به دستور دولت هستند.

احترام به حقوق جهانی بشر مستلزم آن است که این امر مهم در روابط دوجانبه دولت های خارجی با سیاستمداران ایرانی نیز مورد توجه خاص و ویژه ای قرار گیرد.  رسانه‌های آزاد موظفند در مورد اعدام‌ها در ایران گزارش دهند.

هر اعدامی، خود یک کشتار بزرگ  در حق بشریت هست.

 گزارشات رسیده حاکی از آن است که در حال حاضر روزانه تقریباً سه نفر در ایران به جوخه اعدام سپرده می شوند.

بیایید سکوت را بشکنیم!

۱۱ آذر ۱۴۰۲, برابر با ۳ دسامبر ۲۰۲۳

پروفسور سیروس میرزایی – دکتر بهروز بیات                                                           

گروه پزشکان وکادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر –  جامعه ی دفاع از حقوق بشر در ایران ـ اتریش

سازمان پشتیبانی کننده از این اطلاعیه: سازمان سکولار دموکراتیک ایرانیان ISDO

بیانیه با فرمت پی دی اف 

****************

****************


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.