نقدی بر سخنان مصباحی مقدم که گفت ریشه تورم به قبل از انقلاب بر می گردد: جنگ های ایران و یونان و توطئه های ملک جهان خانم را از قلم نیندازید!

پنجشنبه, 16ام آذر, 1402
اندازه قلم متن

نقدی بر سخنان مصباحی مقدم که گفت ریشه تورم به قبل از انقلاب بر می گردد: جنگ های ایران و یونان و توطئه های ملک جهان خانم را از قلم نیندازید!

یکی از علل اصلی تورم و رکود اقتصادی و بسیاری از مصائبی که ملت ایران را می آزارد، دقیقاً و تحقیقاً مرتبط است با عدم اتصال قاعده مند و متعارف ایران به اقتصاد جهانی. حتی همین آلودگی هوا نیز که دارد مردم را خفه می کند، مستقیماً به همین سیاست خارجی مربوط است چرا که در فقدان روابط اقتصادی معمولی با جهان، نه از تکنولوژی روز برای تولید سوخت بهره مند هستیم، نه نیروگاه های مدرن روز جهان را داریم و نه از خودروهای استاندارد جهانی بهره مندیم. نتیجه اش می شود سوخت نامناسب در نیروگاه و خودروی نامناسب و تولید سمی که به هوا می رود و به ریه مردم وارد می شود.
 

عصر ایران – جناب غلامرضا مصباحی مقدم، عضو اقتصاددان مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته اند: ریشه تورم در ایران مربوط به قبل از انقلاب و زمان افزایش چند برابری قیمت نفت است، در واقع بودجه کشور به درآمد نفت آلوده شد. منابع گاهی نفرین دارند، به جای آنکه نعمت باشند تبدیل به نقمت شدند. نفت باعث شده بخش دولت بزرگ شود اما مشکلاتی باعث می‌شود بودجه تامین نشود و کسر بودجه ایجاد می‌کرد و کسر بودجه نهایتا تورم تولید می‌کند.

در این باره چند نکته قابل عرض است:

۱ – بله ؛ همه مشکلات مربوط می شود به زمان قبل از انقلاب و یکی اش هم همین تورم!
پس ملت انقلاب کردند برای چه؟ برای این که بعد از ۴۴ سال بیایید و در توجیه افزایش کمرشکن هزینه های زندگی و تورم سرسام آور بگویید همه چیز بر می گردد به زمان شاه؟!

انقلاب اسلامی 57

 

۲ – اگر تورم کنونی ریشه در زمان قبل از انقلاب دارد، باید به طور پیوسته شاهد تورم های نجومی می بودیم حال آن که با بررسی همین یک دهه اخیر شاهد کاهش تورم به زیر ۱۰ درصد هم بودیم.
اگر گفتید چه سال هایی؟ بله! سال های اجرای برجام در دولت روحانی.
چرا تورم در آن سال ها کاهش یافت؟ چون روابط بین المللی ایران رو به بهبود گذاشت و اقتصاد ایران ولو برای اندک مدتی به اقتصاد جهانی متصل شد و خونی تازه در رگ های تولید و تجارت و توریسم و صنعت و کشاورزی ایران جاری شد.

نمودار زیر بسیار گویاست: با جدی شدن مذاکرات برجام در سال ۹۳ ، تورم از حدود ۳۳ درصد به ۱۳٫۶ می رسد. در سال تصویب برجام، به ۱۱ درصد افت می کند و در دو سال بعد که برجام در حال اجرا بود، به زیر ۱۰ درصد کاهش می یابد ولی با تشدید تنش در روابط خارجی که ناشی از خروج ترامپ از برجام بود، دوباره تورم سیر صعودی می گیرد. همان طور که می بینید، تورم رابطه مستقیم با سیاست خارجی دارد.

تورم در دوران روحانی

اگر آن وضعیت ادامه می یافت، هم اکنون نیز شاهد تورم تک رقمی و رشد اقتصادی بالای ۷ درصد بودیم ولی چون روابط خارجی مان در دوران ریاست جمهوری ترامپ دوباره دچار آشوب شد، اقتصاد ایران نیز مجدداً ریزش کرد و به رکود جدیدتری رسید.

پس یکی از علل اصلی تورم و رکود اقتصادی و بسیاری از مصائبی که ملت ایران را می آزارد، دقیقاً و تحقیقاً مرتبط است با عدم اتصال قاعده مند و متعارف ایران به اقتصاد جهانی. حتی همین آلودگی هوا نیز که دارد مردم را خفه می کند، مستقیماً به همین سیاست خارجی مربوط است چرا که در فقدان روابط اقتصادی معمولی با جهان، نه از تکنولوژی روز برای تولید سوخت بهره مند هستیم، نه نیروگاه های مدرن روز جهان را داریم و نه از خودروهای استاندارد جهانی بهره مندیم. نتیجه اش می شود سوخت نامناسب در نیروگاه و خودروی نامناسب و تولید سمی که به هوا می رود و به ریه مردم وارد می شود.

اگر واقعاً دنبال کاهش تورم و کاستن از آلام اقتصادی مردم هستید، با شجاعت تمام، سیاست تنش زدایی با جهان را در دستور کار قرار دهید. آنگاه خواهید دید که بسیاری از مشکلات، بدون مداخله و هزینه کرد دولت و انداختن تقصیر ها به گردن پیشینیان، حل می شود.

۳ – اگر واقعاً ریشه تورم به قبل از انقلاب بر می گردد، چرا جریان سیاسی حاکم بر ریاست جمهوری در دوران تبلیغات انتخاباتی این را نگفت و حتی اعلام کرد که بدون برجام نیز می تواند تورم را تک رقمی کند؟ حال بماند که در طول دو سال گذشته، شاهد تورم ۴۰٫۲ و ۴۶٫۵ درصد بوده ایم.

 

وعده های انتخاباتی رئیسی

چگونه است که در دوران تبلیغات، همه می شوند منجی اقتصاد و سوپر من و دارای لشکر اقتصاددانان به خط شده و … ولی بعد از رسیدن به قدرت مشکلات را حواله می کنند به دولت و حتی رژیم قبل؟!

بعد از تحریر:

اگر کمی عمیق تر به موضوع نگاه کنیم ریشه های دیگری برای تورم در دولت آقای رئیسی وجود دارد که نباید آنها را از قلم انداخت؛ از جمله جنگ های ایران و یونان در دوران هخامنشیان که واقعاً کمر بودجه را شکست، حمله ناجوانمردانه مغول ها به ایران در دوران سلطان محمد خوارزمشاه، محاصره اصفهان توسط محمود افغان و نابخردی های میرزآقاخان نوری، صدر اعظم و ملک جهان خانم مادر توطئه چین ناصرالدین شاه… که اگر این اتفاقات نیفتاده بود، الان بدون برجام هم تورم را تک رقمی کرده بودند!

ملک جهان خانم، معروف به مهد علیا مادر ناصرالدین شاه قاجار

ملک جهان خانم، معروف به مهد علیا مادر ناصرالدین شاه قاجار

از: عصر ایران 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.