آمریکا یک شبکۀ حمایت مالی سپاه پاسداران از حوثی‌های یمن را تحریم کرد

جمعه, 17ام آذر, 1402
اندازه قلم متن

ار اف ای – ناصر اعتمادی – خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور یک شبکۀ حمایت مالی از حوثی‌های یمن را که توسط سپاه پاسداران و حکومت ایران دایر و هدایت شده هدف مجازات قرار داده است. به این ترتیب، دولت آمریکا سیزده شخصیت حقیقی و حقوقی را که دهها میلیون دلار ارز خارجی را به حوثی‌های یمن منتقل کرده هدف تحریم‌های خود قرار داده است.

تصویری از حسن نصر الله رهبر شبه نظامیان حزب الله لبنان در دستان شبه نظامیان حوثی یمن
تصویری از حسن نصر الله رهبر شبه نظامیان حزب الله لبنان در دستان شبه نظامیان حوثی یمن AP – Hani Mohammed

این مبالغ از محل فروش فرآورده‌های ایران توسط سپاه پاسداران به دست آمده و به یاری شبکۀ پیچیده و گسترده‌ای از صرافی‌ها به حوثی‌های یمن منتقل شده است.

جمهوری اسلامی ایران حوثی‌های یمن را بخشی از “محور مقاومت” مرکب از حماس، حزب‌الله، جهاد اسلامی، حشدالشعبی و دیگر گروه‌های مشابه نیابتی خود می داند که برای مقابله با اسرائیل و حضور آمریکا در منطقه تأسیس و از حمایت‌های گستردۀ مالی و نظامی تهران نیز برخوردار است.

بریان نلسون، معاون خزانه‌داری آمریکا در امور مبارزه با تروریسم و اطلاعات مالی، تصریح کرده که حوثی‌ها از پول و حمایت‌های مالی حکومت ایران همچنان برخوردارند و نتیجۀ این حمایت‌ها حملۀ حوثی‌ها به زیرساخت‌های غیرنظامی، کشتی‌ها تجاری، ایجاد ناامنی دریایی و تهدید تجارت بین‌المللی است.

وزارت امور خارجۀ آمریکا در بیانیه‌ای جداگانه تصریح کرده است که حمایت رژیم ایران از حوثی‌ها حملات آنها به زیرساخت‌های غیرنظامی در اسرائیل و کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و خلیج عدن و همچنین کشتی‌های جنگی آمریکا در آب‌های بین‌المللی را باعث شده است. همین بیانیه تأکید کرده است : “چنین حملاتی بی ثباتی منطقه و خطر گسترش جنگ میان اسرائیل و حماس را تشدید می‌کند.”  

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.