پرونده بازداشت گسترده بهائیان در ماه گذشته؛ شش زن بهائی به قید وثیقه آزاد شدند

جمعه, 17ام آذر, 1402
اندازه قلم متن

شش زن بهائی بازداشت‌شده در همدان پس از آزادی

شش زن بهائی بازداشت‌شده در همدان پس از آزادی

رادیوفردا روز جمعه، ۱۷ آذرماه، مطلع شد که شش زن بهائی ساکن همدان پس از یک ماه بازداشت به قید وثیقه آزاد شده‌اند.

منابع مطلع به رادیوفردا خبر دادند که عاطفه زاهدی، ندا محبی، زرین احدزاده، ژاله رضایی ثمود، نورا ایوبی و فریده ایوبی شامگاه پنج‌شنبه، ۱۶ آذرماه آزاد شدند.

رادیوفردا روز ۲۰ آبان‌ماه در گزارشی خبر داد که در بازداشت گسترده شهروندان بهائی همدان در روز ۱۶ آبان‌ماه، منزل ۳۴ شهروند تفتیش شده و در این میان شش شهروند نیز بازداشت شده‌اند.

منابع مطلع در چند روز گذشته به رادیوفردا گفته‌ بودند تا روزهای منتهی به آزادی، این زنان «همچنان در سلول انفرادی به سر می‌بردند» و بازجویی از آن‌ها تحت عناوین «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل کلاس و گروه غیرقانونی بهائی»‌ ادامه داشت.

این زنان در طول یک ماه بازداشت خود «از ملاقات حضوری» محروم بودند و تنها حق تماس تلفنی «به مدت ۳۰ ثانیه» با خانواده خود را داشتند.

در موج گسترده بازداشت بهائیان در آبان‌ماه گذشته علاوه بر این شش زن، ده زن بهائی دیگر در اصفهان و ده شهروند دیگر در کرج بازداشت شدند.

از میان بازداشت‌شدگان اصفهان تاکنون مژگان شاهرضایی، نگین خادمی و یگانه روح‌بخش همچنان در بازداشت موقت هستند.

همچنین بابک زینلی، صهبا طائف، شروین شبرخ، ایرن رحمانی،‌ فواد طائفی و رضا یزدی شهروندان بهائی ساکن کرج که در تاریخ ۱۶ آبان‌ گذشته بازداشت شده بودند، به زندان اوین منتقل شدند.

خبرگزاری حقوق بشری هرانا در همین زمینه نوشت خانم رحمانی روز جمعه ۱۷ آذرماه به بند زنان زندان اوین و پنج مرد بهائی به بند چهار این زندان منتقل شده‌اند.

دفتر جامعه جهانی بهائی در ژنو چهار روز پیش با بیان این که «دو سوم بهائیان بازداشت‌شده در جریان حملات اخیر زن هستند»، در بیانیه‌ای نوشت که هم‌اکنون «حدود ۷۰ بهائی در بازداشت به سر می‌برند یا در حال گذراندن دوران حبس هستند».

این دفتر با اشاره به «تاکتیک‌های جدید و وحشیانه» جمهوری اسلامی‌ برای «آزار و اذیت بهائیان» در ادامه افزود: «۱۲۰۰ نفر از بهائیان دیگر» یا در جریان حوادث اخیر مورد آزار و اذیت قرار گرفته یا در انتظار اجرای حکم زندان خود هستند.

در همین زمینه رادیوفردا در گزارش‌های قبلی خود به محرومیت‌های جدید بهائیان از جمله محدودیت‌ در خاکسپاری در آرامستان بهائیان در تهران اشاره کرده و نوشته بود که با شروع اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» دور جدیدی از سرکوب شهروندان بهائی در ایران آغاز شده است.

مهوش ثابت، زندانی بهائی و از مدیران سابق جامعه بهائیان ایران،‌ روز ۲۸ آبان‌ماه در نامه‌ای از زندان اوین در واکنش به موج جدید بازداشت و احضار بهائیان از سوی نهادهای امنیتی از مردم ایران خواست تا مانند جمهوری اسلامی بهائیان را از زندگی «رد صلاحیت نکنند».

جمهوری اسلامی آیین بهائی را به رسمیت نمی‌شناسد و مقامات قضایی بارها بهائیان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌ و احکام اعدام، بازداشت، زندان و محرومیت از تحصیل و کسب‌ و کار علیه آن‌ها صادر کرده‌‌اند.

با استفاده از منابع اختصاصی رادیوفردا، هرانا/ پ. م./ ف. دو.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.