تنفس هوا در چندین استان ایران ناسالم شد، غیرحضوری شدن دوباره مدارس

دوشنبه, 27ام آذر, 1402
اندازه قلم متن

رادیو فردا

بر اساس داده‌های شرکت کنترل کیفیت هوا، میانگین کیفیت هوای مناطق ۲۲ گانه تهران به شاخص ۱۵۲ رسیده و وضعیت ۹ شهر استان تهران در وضعیت قرمز و ناسالم قرار دارد.

بر اساس این گزارش، قرچک با شاخص ۲۱۰ و باقرشهر با شاخص ۲۰۲، هر دو در استان تهران، در وضعیت بنفش آلودگی هوا و بسیار ناسالم قرار گرفته‌اند.

روز دوشنبه کمیته اضطرار آلودگی اعلام کرد که به‌دلیل تداوم آلودگی هوا در استان تهران فعالیت کودکستان‌ها و مدارس ابتدایی در بیشتر مناطق استان روز دوشنبه ۲۷ آذر «غیر حضوری» خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم میرمحمد غراوی، معاون استاندار تهران، با توجه به نامه دانشگاه علوم پزشکی، فعالیت آموزشی کودکستان‌ها و مدارس ابتدایی استان تهران به غیر از فیروزکوه و بخش رودبارقصران در دو نوبت صبح و عصر فردا روز دوشنبه غیرحضوری و مجازی برگزار می‌شود.

آقای غراوی هم‌چنین به افراد متعلق به گروه‌های حساس مانند کودکان، افراد سالمند، بیماران قلبی و تنفسی هم‌چنین زنان باردار هشدار داد که از رفت‌وآمد در فضای باز خودداری کنند.

در همین حال سازمان هواشناسی استان تهران پیش‌بینی کرده است که از روز سه‌شنبه «با استقرار هوای پایدار و عدم وزش باد قابل ملاحظه، انباشت آلاینده بیشتر می‌شود و کیفیت هوا کاهش بیشتری می‌یابد.

همچنین بنابر اعلام استانداری البرز، مدارس ابتدایی در شهرهای این استان، به غیر از طالقان، روز دوشنبه غیرحضوری خواهند بود.

تمامی مدارس شهر اصفهان و ۹ شهر دیگر این استان هم امروز (دوشنبه) به دلیل آلودگی هوا تعطیل هستند و فعالیت آنها غیرحضوری اعلام شده است.

شاخص کیفی هوای شماری از شهرها از جمله سه شهر در استان اصفهان و پنج شهر در استان خوزستان روز گذشته «قرمز» اعلام شده بود.

شاخص کیفیت هوای تبریز نیز در وضعیت «ناسالم» برای گروه‌های حساس قرار گرفته بود.

در همین حال اداره کل هواشناسی خراسان رضوی نیز با صدور اطلاعیه‌ای هشدار داده است که وزش باد شدید همراه با گردوخاک از روز دوشنبه شمال این استان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

برخی کارشناسان و مسئولان یکی از دلایل مهم افزایش دوباره آلودگی هوا به‌ویژه در کلان‌شهرها را «مازوت‌سوزی» اعلام می‌کنند.

مازوت، آلاینده‌ترین سوخت فسیلی است و باعث آلودگی شدید هوا می‌شود، اما دولت ایران هر سال در فصل سرما برای جبران کسری گاز اقدام به مازوت‌سوزی‌های گسترده در صنایع و نیروگاه‌های برقی می‌کند.

چندی پیش محسن پیرهادی، نماینده مجلس اعلام کرد تعداد مرگ‌ومیرهای ناشی از آلودگی هوا طی یک سال ۸۷ درصد بیشتر شده است.


با استفاده از گزارش‌های تسنیم، ایسنا و رادیوفردا؛ ف.ع/ پ.پ

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها: ,

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.