تصویب قطعنامه سازمان ملل علیه نقض حقوق بشر در ایران

چهارشنبه, 29ام آذر, 1402
اندازه قلم متن

مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه‌ محکومیت نقض گسترده حقوق بشر، توسط جمهوری اسلامی را تصویب کرد و از ایران خواست کە به تمامی اشکال نقض حقوق بشر علیه اقلیت‌ها پایان دهد.

USA Generalversammlung der Vereinten Nationen
عکس: ANGELA WEISS/AFP

این قطعنامه کە توسط نماینده کانادا در آبان ماه سال جاری به سازمان ملل متحد پیشنهاد شدە بود با ۷۸ رای موافق، ۳۰ رای مخالف و ۶۸ رای ممتنع به تصویب رسید.

در قطعنامه مصوب مجمع عمومی سازمان ملل نسبت به نقض گسترده حقوق اقلیت‌های مذهبی در ایران ابراز نگرانی شدە و از جمهوری اسلامی خواسته شدە کە در تمامی ابعاد به نقض حقوق بشر علیه این اقلیت‌ها پایان دادە شود.

این قطعنامه “سرکوب هدفمند زنان و دختران در فضای واقعی و مجازی” را قویا محکوم کرده و از جمهوری اسلامی خواسته به “تبعیض سیستماتیک و آزار و اذیت فیزیکی و کلامی زنان و دختران”  پایان دهد.

قطعنامه همچنین به آمار بالای اعدام در ایران اشاره کرده و آن را خلاف تعهدات بین‌المللی ایران دانسته است. همچنین تصریح شده که صدور احکام اعدام در دادگاه‌های غیرعادلانه و پس از اعترافات اجباری متهمان زیر شکنجه صورت گرفته است.

در این صفحه ویژه بیشتر بخوانید: اعدام

این قطعنامه همچنین از مقامات ایران خواسته تا به وضعیت زندان‌ها و شرایط بد آنها رسیدگی کنند.

 قطعنامه در مورد وضعیت زندانیان از ایران خواسته کە به شکنجه و مجازات‌های بی‌رحمانه و غیرانسانی و تحقیرآمیز پایان دهد و سرکوب سیستماتیک، دستگیری‌ها و بازداشت‌های خودسرانه معترضان از جمله عمل ناپدیدسازی را متوقف کند.

پیشتر قطعنامه پیشنهادی کانادا در محکومیت نقض گسترده حقوق بشر در ایران، روز ۱۵ نوامبر در کمیته سوم سازمان ملل با ۸۰ رأی موافق در مقابل ۲۹ رأی مخالف و ۶۵ رأی ممتنع به تصویب رسیده بود.

جمهوری اسلامی از گذشتە تا کنون بە قطعنامه‌های سازمان ملل بی اعتنا بودە و بارها صدور این قطعنامه‌ها را “مغرضانه” خوانده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.