یلدای حسرت و گرانی؛ گزارشی از کوچک شدن سفره‌های شب یلدا

پنجشنبه, 30ام آذر, 1402
اندازه قلم متن
 
در دو سال اول دوره رئیسی، افزایش قیمت اقلام مصرفی در شب یلدا تقریباً به ۱۰۷ درصد رسیده است.

همزمان با فرارسیدن آیین سنتی شب یلدا در ایران، وبسایت اقتصاد۲۴ در گزارشی به گرانی بازار شب چله پرداخته و نوشته: «بازار شب چله، چند سال است که سوت و کور برپا می‌شود. حال بلندترین شب سال، نه محفلی گرم و با نشاط بلکه یلدای حسرت و گرانی است. به گواه فعالیت بازار، سال‌هاست که دستمزد از هزینه، فرسنگ‌ها عقب مانده و سفره یلدای ایرانی، کوچک شدن خود را به نظاره نشسته است.» 

در این گزارش به نقل از مرکز آمار آمده است که «در دومین ماه پاییز، یعنی در آبان ماه ۱۴۰۲، نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های کشور به ۴۴/۹ درصد رسیده است. این در حالی است که افزایش دستمزد در سال جاری ۲۷ درصد بوده و کارمندان و کارگران با مشکلات معیشتی روبه‌رو شده‌اند.»

همچنین بر اساس آمار‌های اخیر که منتشر شده‌اند، در دو سال آخر دولت حسن روحانی، متوسط افزایش قیمت اقلام مصرفی حدود ۸۷ درصد بوده است، در حالی که در دو سال اول دوره رئیسی، این افزایش تقریباً به ۱۰۷ درصد رسیده است.

در این گزارش به نقل از فروشندگان آجیل گفته شده که «خرید آجیل در شب یلدا نسبت به پنج سال گذشته حدود ۵۰ درصد کاهش یافته و دیگر در اولویت خرید خانوار‌ها قرار ندارد.»

فروشندگان بازار میوه تصریح می‌کنند که «تقاضا نسبت به گذشته کم شده و حجم خرید‌ها به شدت کاهش یافته است.»

در این گزارش با استفاده از آمارها آمده «برگزاری یک شب یلدایی معمولی برای یک خانواده پنج نفره و بدون مهمان، حداقل حدود ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تمام خواهد شد.» این در حالی است که درآمد یک کارگر ساده به طور متوسط روزانه حدود ۲۵۰ هزارتومان است.

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.