افزایش آلودگی هوای ۷ کلانشهر/ بارش باران و وزش باد در ۱۲ استان

شنبه, 9ام دی, 1402
اندازه قلم متن

سازمان هواشناسی نسبت به سکون نسبی جو و آلودگی هوا در حد ناسالم برای گروه‌های حساس در هفت کلانشهر و بارش باران و وزش باد شدید همراه با خیزش گرد و خاک در ۱۲ استان هشدار داد.

به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از سکون نسبی هوا، افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا از دوشنبه تا چهارشنبه ( ۱۱ تا ۱۳ دی) در کرج، تهران، قم، اصفهان، اراک، مشهد، تبریز خبر داد.

در این شرایط جوی افزایش غلظت آلاینده‌ها، افزایش شاخص‌ آلودگی هوا در حد ناسالم برای گروه‌های حساس و در صورت عدم مهار منابع آلاینده ثابت و متحرک در مناطق پرتردد ناسالم برای تمام گروه‌ها پیش‌بینی می‌شود. 

سازمان هواشناسی در این شرایط جوی مدیریت بهینه در مصرف سوخت‌های فسیلی در منابع متحرک و ثابت، کاهش تردد غیر ضروری و پرهیز از حرکات ورزشی در فضای باز، به‌ویژه سالمندان، کودکان و افراد باسابقه بیماری‌های قلبی و تنفسی، پایش مداوم ایستگاه‌های سنجش آلودگی توسط مراجع ذیصلاح و اتخاذ تدابیر لازم به منظور کنترل میزان آلودگی هوا را توصیه ‌می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح زرد دیگری نسبت به بارندگی، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک و در ارتفاعات بارش برف از یکشنبه تا سه‌شنبه (۱۰ تا ۱۲ دی) هشدار دارد.

این شرایط جوی روز یکشنبه در فارس، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، یزد، نوار شرقی خوزستان، جنوب اصفهان و جنوب چهارمحال و بختیاری، دوشنبه در خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، یزد، شمال بوشهر، نیمه‌شمالی فارس، نیمه‌شمالی کرمان، غرب و جنوب اصفهان، جنوب ایلام، شمال و شرق هرمزگان و نیمه‌جنوبی خراسان جنوبی و سه‌شنبه در کرمان، جنوب یزد، غرب و شمال سیستان و بلوچستان، شرق و شمال هرمزگان و جنوب یزد پیش‌بینی می‌شود.

بر اثر این مخاطره جوی احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، پدیده مه، کاهش دید، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال بهمن، احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها، احتمال طغیان رودخانه‌ها، احتمال آب‌گرفتگی معابر و احتمال خسارت به سازه‌های موقت وجود دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی پرهیز از سفرهای غیر ضروری، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، محدودیت در فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر را توصیه می‌کند.

به گزارش ایسنا هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.