«صف ده کیلومتری» کامیون‌ها در خاک ترکیه به دلیل «مشکل سیستمی» در گمرک ایران

سه شنبه, 12ام دی, 1402
اندازه قلم متن

تصویر آرشیوی از کامیون‌ها در گمرک «اسن‌دره» در مرز ایران و ترکیه

تصویر آرشیوی از کامیون‌ها در گمرک «اسن‌دره» در مرز ایران و ترکیه

شبکه خبری سی‌ان‌ان ترک روز سه‌شنبه ۱۲ دی خبر داد که به دلیل «مشکل سیستمی» در یکی از ورودی‌های گمرک ایران، صف کامیون‌ها در یکی از گذرگاه‌های مرزی میان ایران و ترکیه به حدود ده کیلومتر رسیده است.

این شبکه به نقل از برخی رانندگان کامیون که در گمرک «اسن‌دره» در خاک ترکیه گرفتار شده‌اند، نوشته است که دست‌کم پنج روز است منتظر ورود به ایران هستند.

به دلیل بازسازی گمرک گوربلاغ در خاک ترکیه، تعدادی از کامیون‌ها از مرز «اسن‌دره» برای ورود به ایران استفاده می‌کنند و حالا رانندگان برای تحویل بارهای خود در صفی طولانی منتطر مانده‌اند.

بابک ریاضی، یکی از این رانندگان، که بار را از شهر یلووا ترکیه به ایران می‌برد، به سی‌ان‌ان ترک گفته است که انتظار در صف باعث «فرسودگی» آنها شده است.

او با اشاره به این که او و سایر رانندگان کامیون با کمبود سوخت و غذا مواجه شده‌اند، می‌گوید رانندگان هر روز شش کیلومتر را با پای پیاده طی می‌کنند تا به مرز برسند و اطلاعات بگیرند.

این راننده می‌گوید «مشکل سیستمی» در گمرک ایران باعث این وقفه طولانی شده است.

بر اساس این گزارش،‌ مشکل در گمرک «سِرو» در نزدیکی ارومیه باعث اختلال در ورود محموله‌ها به ایران شده است.

در سال‌های اخیر ایجاد صف‌های طولانی در این گمرک در خاک ایران نیز خبرساز شده بود.

در آبان ۱۴۰۰ رسانه‌های ایران از تشکیل صف هشت کیلومتری کامیون‌ها برای ورود به این گمرک خبر دادند و دلیل آن را «تعلل» ترکیه در صدور اجازه ورود عنوان کردند.

همچنین در گذشته رسانه‌های ترکیه از بسته شدن موقت گذرگاه اسن‌دره به سِرو به دلیل حملات حزب کارگران کردستان (پ‌کاکا) خبر داده بودند.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.