مصطفی تاج‌زاده: جانشین خامنه‌ای کسی نیست جز سپاه

سه شنبه, 12ام دی, 1402
اندازه قلم متن

tajzadeh

رهبر یا سپاه!؟

مصطفی تاج‌زاده

تا قبل از یکدست شدن حکومت، هرکه از من می‌پرسید کشور را رهبر اداره می‌کند یا سپاه؟ می‌گفتم آقای خامنه‌ای. ولی پس از وی، سپاه ولی‌فقیه را مدیریت خواهد کرد و روندی مانند آنچه در خلافت عباسی رخ داد حاکم خواهد شد، اگر سکوت و انفعال پیشه کنیم. در دوره عباسیان این لشکریان عمدتاً تُرک بودند که خلیفه را عزل و نصب می‌کردند و سررشته امور را در دست داشتند.

با کودتای انتخاباتی۱۴۰۰ و استقرار دولت رئیسی، فرماندهان سپاه فرصتی استثنایی یافته‌اند که با انتصاب وزرا، استانداران، سفرا و غیره و نیز با استفاده از اهرم‌های دیگر، مقامات و نهادهای کشور را مجبور به تبعیت از خود و تحقق منویات خویش کنند. درست است که تصمیم‌گیر اصلی همچنان آیت‌الله خامنه‌ای است، اما تصمیم‌سازان اصلی، فرماندهان و اطلاعات سپاه شده‌اند.

در حقیقت رهبری به دلایل کمابیش روشن، چنان دست سپاه را باز گذاشته که خود وی نیز اکنون در اغلب موارد، جز همراهی با نظریات و خواسته‌های سپاهیان چاره‌ای ندارد و انتخابی نمی‌بیند. یعنی حتی اگر خود او مشارکت حداکثری را به مصلحت بداند، با گزارش‌ها و بولتن‌ها و هشدارهای فرماندهی سپاه به مشارکت حداقلی رضایت می‌دهد.

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.