رویترز: ایران برای بالا بردن قیمت، ارسال محموله‌های نفتی به چین را متوقف کرده است

جمعه, 15ام دی, 1402
اندازه قلم متن

یک شرکت واسطه چینی که مستقیماً با ایران معامله می‌کند، می‌گوید که توقف برخی محموله‌ها خریداران چینی و تامین کنندگان ایرانی را در بن بست قرار داده است. کاهش صادرات نفت ایران که حدود ١٠ درصد از واردات نفت خام چین را تشکیل می‌دهد و در ماه اکتبر به بالاترین حد رسیده بود، می‌تواند سود پالایشگاه های چینی را کاهش دهد. 

پالایشگاه نفت تهران در جنوب پایتخت.

پالایشگاه نفت تهران در جنوب پایتخت. AP – Vahid Salemi

رویترز، امروز در گزارشی به نقل از منابع پالایشگاهی و تجاری، از توقف تجارت نفت ایران با چین خبر داد. بر این اساس، تهران که  خواهان دریافت قیمت بالاتری از پکن، مشتری اصلی خود است، عرضه نفت ارزان را برای بزرگترین واردکننده نفت خام جهان کاهش داده است.

در حالی که ایران در ماه نوامبر، نفت سبک خود را با تخفیف ۱۰ دلار نسبت به نفت برنت به چین فروخته بود، رویترز می‌گوید که  فروشندگان ایرانی، این تخفیف را برای تحویل در ماههای دسامبر و ژانویه به بین ۵ تا ۶‬ دلار در هر بشکه کاهش داده اند. معامله گران می‌گویند که میانگین تخفیف سال گذشته برای نفت سبک ایران، حدود ١٣‬ دلار بوده است.

به گفته یک مدیر بازرگانی مستقر در چین، ظاهراً دستور افزایش قیمت‌ها از دفتر مرکزی تهران صادر شده چرا که در حال حاضر از عرضه نفت به واسطه‌ها نیز جلوگیری می‌شود. وی با اشاره به اینکه “معلوم نیست اوضاع چگونه پایان می‌یابد” افزود: “باید کمی صبر کرد و دید آیا پالایشگاه های چین حاضر به پذیرش قیمت های جدید ایران هستند یا خیر”.

این اقدام ناگهانی همچنین می‌تواند نشان دهنده نتیجه معکوس معافیت ماه اکتبر ونزوئلا از تحریم های نفتی ایالات متحده باشد که در نتیجه، محموله‌های این تولید کننده آمریکای جنوبی را راهی آمریکا و هند کرده و قیمت ها را برای چین افزایش داد.

چین که نفت را اغلب با تخفیف بالا از تولیدکنندگان تحریم شده شامل ایران، ونزوئلا و روسیه که تقریبا ٣‬٠ درصد از واردات نفت خام پکن را تامین می‌کنند، خریداری کرده، توانسته است به این ترتیب میلیاردها دلار پس انداز کند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.