افزایش فشار بر بهائیان؛ تفتیش منزل مسیح موقن و بازداشت میثم موقن در شهرکرد

جمعه, 15ام دی, 1402
اندازه قلم متن

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، ماموران وزارت اطلاعات روز پنج‌شنبه ۱۴ دی‌ماه به صورت مسلحانه به منزل مسیح موقن شهروند بهائی در شهرکرد یورش برده و علاوه بر تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی ازجمله تلفن همراه، کتاب‌های مذهبی و طلاها، میثم موقن، برادرزاده او را بازداشت کردند.

بنا به اطلاع منابع ایران اینترنشنال، حدود ۳۰ مامور وزارت اطلاعات با اسلحه، شوکر و اسپری فلفل به منزل مسیح موقن یورش برده و خودروی ۲۰ نفر از کسانی در خانه او مهمان بودند را تفتیش کردند.

یک منبع نزدیک به خانواده این شهروندان بهائی به ایران اینترنشنال گفت: «ماموران به خانه مسیح موقن حمله کردند و علاوه بر تفتیش خانه، تمام لوازم الکترونیکی مثل تلفن همراه، لپ‌تاپ، کتاب‌های مذهبی، طلاها و اشیا قیمتی را غارت کرده و با خود بردند.»

به گفته این منبع آگاه، ماموران پس از تفتیش منزل، میثم موقن، شهروند بهائی ۲۶ ساله را بازداشت کردند و در پاسخ به اینکه چرا او را بازداشت می‌کنند، گفتند: «میثم دفعه قبل که بازداشت شد تعهد داده بود که در هیچ جمع و میهمانی شرکت نمی‌کند و الان چون به خانه عمویش آمده باید بازداشت شود.»

میثم موقن در سال ۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ده روز آزاد شده بود.

روز شنبه ۹ اردیبهشت امسال، ماموران اداره اماکن در اقدامی هماهنگ واحدهای صنفی متعلق به مسیح موقن، میثم موقن، مهرداد موقن، امین موقن، رامین موقن، شایان احمدی، نبی‌الله موقن، طهمورث احمدی، پویا احمدی، شکیب علیپور، فرزاد موقن، پرهام موقن، پیمان موقن، ضیا موقن، میلاد موقن، میعاد موقن در شهرکرد را پلمب کردند.

پلمب محل کسب این شهروندان بهائی، با دستور فرماندهی انتظامی و ماموران اداره اماکن و به دلیل تعطیل شدن مغازه‌های این افراد در تعطلات عید رضوان پلمب شده بود.

در ماه‌های گذشته فشار نهادهای امنیتی و قضایی بر شهروندان بهائی تشدید شده است.

در همین رابطه جامعه جهانی بهائی روز ١٣ آذر در بیانیه‌ای به شرح «روش‌های جدید و بسیار خشن‌تر» پرداخت که «جمهوری اسلامی برای سرکوب بهائیان» از آن‌ها استفاده می‌کند.

منابع غیررسمی می‌گویند بیش از ۳۰۰ هزار شهروند بهائی در ایران زندگی می‌کنند اما قانون اساسی جمهوری اسلامی تنها ادیان اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی‌گری را به رسمیت می‌شناسد.

بهائیان بزرگ‌ترین اقلیت دینی غیرمسلمان ایران هستند که از زمان انقلاب سال ۱۳۵۷ و استقرار جمهوری اسلامی به طور سیستماتیک هدف آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.