بعد از انفجار بمب در کرمان، نحوۀ تأمین امنیت مراسم با پرسش‌های زیاد مواجه شده است

یکشنبه, 17ام دی, 1402
اندازه قلم متن

در حالی که مقامات قضایی کرمان وجود هرگونه اشتباه در نحوۀ تأمین امنیت مراسم سالگرد مرگ قاسم سلیمانی را رد می‌کنند، توضیحات گاه متناقض آنان باعث بروز شبهه‌های بیشتری شده است. در عین حال سپاه ثارالله کرمان بخشی از اظهارات مقامات قضایی را تکذیب کرده است.

به گفته دادستان کرمان، دو نفر قصد داشته‌اند در مراسم خاکسپاری قربانیان انفجارهای کرمان دست به سوءقصد انتحاری بزنند اما دستگیر شده‌اند.
به گفته دادستان کرمان، دو نفر قصد داشته‌اند در مراسم خاکسپاری قربانیان انفجارهای کرمان دست به سوءقصد انتحاری بزنند اما دستگیر شده‌اند. AP – Vahid Salemi

مهدی بخشی دادستان عمومی و انقلاب استان کرمان در برنامۀ خبری تلویزیون این استان گفت: «۱۶ بمب در استان کرمان کشف شده که قدرت انفجار هر کدام از آنها از جلیقه‌های عامل انتحاری (انفجارهای اخیر) بیشتر بود.» او تاریخ کشف این بمب‌ها را اعلام نکرد.

وی همچنین خبر داد که «دو عامل انتحاری» که قصد داشتند در مراسم خاکسپاری کشته‌شدگان انفجارهای اخیر کرمان دست به عملیات تروریستی بزنند، قبل از برگزاری مراسم دستگیر شدند. اما این خبر را هیچ منبع دیگری تأیید نکرده است. مشخصات دو متهم نیز معلوم نیست.

مهدی بخشی بعد از استدلال‌های طولانی نتیجه می‌گیرد که «هیچ گونه قصوری از ناحیه متولیان امنیت برگزاری سالگرد قاسم سلیمانی صورت نگرفته است.»

با اشتباهات مثل “قضیۀ هواپیمای اوکراینی” برخورد می‌کنیم

علی توکلی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان کرمان، هم‌سو با دادستان، اطمینان داده است که اگر کوتاهی یا جرمی در مورد برگزاری مراسم اتفاق افتاده باشد، سازمان قضائی نیروهای مسلح «بدون رودربایستی با آن برخورد خواهد کرد»، چنان که مثلاً «در قضیه هواپیمای اوکراینی، این سازمان وارد شد و برخورد کرد.»

با اینحال اظهارات این دو مقام قضایی چندان دقیق نیست. مهدی بخشی توضیح می‌دهد که ستاد برگزاری مراسم که از سه سال قبل فعالیت خود را آغاز کرده بود، کوچکترین جزییات اجرایی را زیر نظر داشته است. حتی در مراسم اخیر، «علاوه بر نیرو‌های وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه، نیروی انتظامی و ارتش نیز دستگاه‌های خود را مستقر کرده بودند و تا فاصلۀ چند کیلومتری تمام ریزپرنده‌ها را رصد می‌کردند و سگ‌های مخصوص کشف مواد منفجره نیز به کار گرفته شده بودند.»

شب قبل از سالگرد نیز تمام منطقه گلزار شهدا «با وسایل فنی- الکترونیکی و با سگ‌های ویژه پاکسازی شد.»

دادستان کرمان می‌افزاید که به دلیل همین اقدامات امنیتی، «دشمن نتوانست در هیچ نقطه‌ای از محل برگزاری مراسم مواد منفجره‌ جاسازی کند و بنابراین هر دو عملیات تروریستی به صورت انتحاری اجرا شد.»  

از نظر دادستان کرمان، دروازه‌های ورودی (گیت) نیز در جای کاملاً مناسب تعبیه شده بود، زیرا «اگر در جای دیگری هم بود انفجارها صورت می‌گرفت، چون عامل انتحاری می‌آمد و با یک سد امنیتی برخورد می‌کرد و قبل از رسیدن به گیت خود را منفجر می‌کرد…»

در مورد کشف بمب‌های دیگر، علی توکلی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح کرمان توضیح داد که «چندین ماه قبل، تعداد ۱۶ بمب آمادۀ انفجار در کرمان کشف شد که برای انفجار در آرامگاه  گلزار شهدا آماده شده بود. در سایر استان‌های کشور نیز کشفیاتی صورت گرفت که به بیش از ۶۰ بمب رسید.»

با اینحال او تأکید کرد که این  پرونده قبلاً بسته شده بود، هرچند که تهدیدات وجود داشت و «یکی از زمان‌های عملیاتی کردن آن، مراسم سالگرد سردار سلیمانی بود.»

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی این پرسش را مطرح کرده‌اند که «چرا با وجود اینهمه تهدید و بمب، باز هم مراسم برگزار شده است؟»

اما سپاه ثارالله کرمان که فرماندهی کلیۀ یگان‌های سپاه و بسیج استان را به عهده دارد، موارد بمب‌گذاری و کشف مواد منفجره را تکذیب کرد. در اطلاعیه آمده است:  «در روزهای اخیر بر اساس برخی گزارش‌های مردمی، یگان “چک و خنثی‌سازی” سپاه بررسی گزارشات را دستور کار قرار داده و هیچ یک از موارد چِک‌شده بمب گذاری نبوده است.»

اطلاعات در مورد بازداشت‌شدگان پرونده نیز ناروشن است. به گفتۀ مهدی بخشی «۳۲ نفر در این پرونده بازداشت شده و ظرف مدت ۲۴ ساعت، کلیه عوامل دخیل در این موضوع (بمب‌گذاری) و پشتیبانان آن شناسایی گردیدند و عصر حادثه محلی که جلیقه‌های انفجاری ساخته شده بود در حاشیه شهر کشف شد.» اما ابراهیم عزیزی که به نمایندگی از  کمیسیون امنیت ملی مجلس به کرمان رفته، شمار بازداشتی‌ها را ۲۶ نفر اعلام کرده است.

کار اسرائیل؟

روز یکشنبه ۱۷ دی، محمدجعفر منتظری رئیس دیوان عالی کشور که از محل انفجارهای کرمان بازدید می‌کرد بدون آن که از گروه “دولت اسلامی” (داعش) نام ببرد با اطمینان گفت: «استکبار صهیونیست و رژیم کودک کش اسرائیل، عامل اصلی جنایت تروریستی کرمان است.»

این در حالی است که صادق زیباکلام که دست داشتن اسرائیل را در انفجارهای کرمان بعید دانسته بود، با تهدیدهای قضایی مواجه شده است. زیباکلام قبل از آن که داعش مسئولیت سوءقصد را به عهده گیرد، حدس زده بود که این نوع جنایات تروریستی احتمالاً کار داعش یا گروه‌های مشابه است.

مقامات قضایی و پلیس «فتا» (ناظر بر فضای مجازی) همچنین انتشاردهندگان پیام‌های توهین‌آمیز در ارتباط با انفجارهای کرمان را تحت تعقیب قرار داده‌اند.

پلیس «فتا»ی اصفهان اعلام کرد که «۳۵ تارنما که اخبار کذب و محتواهای توهین‌آمیز به شهدای حادثه تروریستی کرمان در آنها بازنشر شده بود، مسدود شد و دائرکنندگان آنها تحویل مرجع قضائی شدند.»

دادستان کرمان نیز گفته است که با افرادی که در فضای مجازی و رسانه‌ها «نشر اکاذیب می‌کنند و می‌خواهند در راستای سیاست‌های اسرائیل، نیرو‌های امنیتی را زیر سؤال ببرند» برخورد خواهد شد.

شمار قربانیان دو انفجار پی در پی روز چهارشنبه ۱۳ دی به طور دقیق معلوم نیست. منابع مختلف داخلی تعداد کشته‌شدگان را از ٨٠ تا ۱٠۳ نفر اعلام کرده‌اند. شمار زخمی‌ها نیز هنوز دقیقاً اعلام نشده است.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.