جزییات پرونده «مشاور بیت خامنه‌‌ای» که به اتهام جاسوسی برای اسرائیل اعدام شد

دوشنبه, 18ام دی, 1402
اندازه قلم متن

ایران اینترنشنال به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد محسن سراوانی، که از او به عنوان مشاور بیت رهبری نام برده می‌شود، حدود ۲۰ روز پیش به اتهام جاسوسی برای اسرائیل اعدام شد.

ایران اینترنشنال به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد محسن سراوانی، که از او به عنوان مشاور بیت رهبری نام برده می‌شود، حدود ۲۰ روز پیش به اتهام جاسوسی برای اسرائیل اعدام شد.

سراوانی ۲۴ ساله و دانشجوی ترم ششم حقوق و مشاور علی اوسط هاشمی، استاندار پیشین سیستان و بلوچستان، به جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده، اعم از محرمانه و خیلی محرمانه و سری، از طریق مامورین دولت و در اختیار قراردادن اطلاعات طبقه بندی شده به افسر موساد متهم شده بود.

 

محسن سراوانی از سال ۹۶، زمانی که تنها ۱۸ سال سن داشت، با عنوان مشاور جوان علی اوسط هاشمی، استاندار وقت سیستان و بلوچستان در ادارات دولتی زاهدان رفت و آمد داشت. این عضو بسیج با دانیال محبی استاندار بعدی سیستان و بلوچستان و علی اصغر میرشکار، معاون امنیتی و انتظامی استان ارتباط نزدیکی داشت و عکس‌هایی با آن‌ها از او منتشر شده است.

عکس او در کنار وحید حقانیان، معاون امور ویژه رهبر جمهوری اسلامی، باعث شد که فردی نزدیک به بیت رهبری معرفی شود.

سراوانی خودش را نماینده محمد مرریه دادستان عمومی و انقلاب وقت زاهدان برای سرکشی از ادارات استان معرفی می‌کرد.

 

او در مراجعه به ماندانا زنگنه سروش، معاون اقتصادی و مدیرکل پیشین سرمایه‌گذاری استانداری سیستان و بلوچستان، خود را مشاور جوان بیت رهبری معرفی کرد. خانم زنگنه براساس حکم دادگاه تجدیدنظر، که به دست ایران اینترنشنال رسیده، گفت: «در زمانی که بنده در سال ۹۶ یا ۹۷ مدیر کل دفتر سرمایه گذاری استان شدم آقای محسن سراوانی چندین دفعه به مدیر دفترم مراجعه و تقاضای یک وقت برای دیدن بنده کرده بود ولی به دلیل مشغله کاری موفق به دیدن من نشدند تا اینکه بعد از ۴ الی ۵ بار مراجعه‌، به مدیر دفترم آقای مهدوی و آقای سرابندی که هر دو نفر امریه استانداری بودند ، گفته بود به خانم زنگنه بگویید مشاور جوان بیت رهبری با شما کار دارد، به همین خاطر ترسیدم اهانتی به بیت رهبری شود و به او وقت جلسه‌ای دادم.»

به گفته ماندانا زنگنه، محسن سراوانی حکمش را به او نشان داد: «در جلسه‌ای که تعیین شد ایشان کپی از حکم مشاور جوان بیت رهبری در استان سیستان و بلوچستان را به من نشان دادند که این نامه سربرگ بیت رهبری و شماره و تاریخ داشت. من گفتم اصل حکم‌تان را ببینم گفتند اصل حکم در تهران است و این بار که رفتم تهران گزارش‌ها را به دفتر بیت بدهم می‌آورم.»

بنابر اظهارات ماندانا زنگنه، مظاهر حسینی، مدیرکل تشریفات دفتر خامنه‌ای هم انتساب محسن سراوانی به این نهاد را تایید کرده بود: «گزارش کاملی از مشکلات اقتصادی و فقر استان تهیه کردم و به آقای سراوانی گفتم خودم شخصا می خواهم این مدارک را به دفتر بیت تحویل بدهم که ایشان با شخصی به نام سید مظاهر که در بیت رهبری بودند هماهنگ کردند و برای بنده وقت گرفتند و حتی گفتند که از کدام در بروم و ایشان را ببینم و مدارک را تحویل او بدهم و من رفتم و این مدارک را تحویل آقای سید مظاهر که یک روحانی معمم بودند در همان بیت در حوالی خیابان پاستور دادم.»

اگرچه اندکی بعد سازمان اطلاعات سپاه، با شکایت دفتر استاندار محسن سراوانی را به اتهام غصب عنوان بازداشت کرد اما او بعد از ۴۵ روز تبرئه و آزاد شد.

به گفته خانم زنگنه، سازمان اطلاعات سپاه پذیرفت که محسن سراوانی، واقعا مشاور جوان بیت خامنه‌ای است. براساس سندی که به دست ایران اینترنشنال رسیده، وزارت اطلاعات سراوانی را متهم کرده که از سال ۱۴۰۰ با سازمان جاسوسی اسرائیل، موساد، همکاری می‌کرد.

آقای سراوانی در دادگاه گفت که تحت شکنجه به جاسوسی اعتراف کرده است.

محسن سراوانی، فروردین ماه سال ۱۴۰۱ بازداشت شد. ۳۱ خردادماه سال گذشته، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان از دستگیری سه عامل موساد خبر داد که به گفته او قصد ترور دانشمندان هسته‌ای را داشتند. مهدی شمس‌آبادی مدعی شد آنقدر مستندات علیه این افراد وجود داشت که وقتی قرار بازداشت علیه‌شان صادر شد، اعتراض نکردند.

در نهایت متهمین ردیف اول و دوم این پرونده به اعدام محکوم شدند و حکم اعدام سراوانی ۲۵ آذرماه در زندان زاهدان اجرا شد.

از سرنوشت افشین قربانی میشانی، متهم ردیف دوم پرونده اطلاعی در دست نیست. او ۲۶ ساله، معلم و فعال اقتصادی، بود.

اما حکم ماندانا زنگنه سروش، متهم ردیف سوم این پرونده، در دادگاه تجدیدنظر از هشت سال حبس تعزیری به یک سال زندان تعلیقی کاهش یافت.

ماندانا زنگنه سروش، معاون اقتصادی پیشین سرمایه‌گذاری استانداری سیستان و بلوچستان از طرف وزارت اطلاعات متهم شد که حدود هزار سند محرمانه را در اختیار محسن سراوانی گذاشته بود. خود او در دادگاه پذیرفت که تحت فشار، به سراوانی اجازه داده از سه سند محرمانه روی میزش عکس بگیرد. اما ایران اینترنشنال تصاویری از چت ماندانا زنگنه و محسن سراوانی را به دست آورده که نشان می‌دهد این دو با هم رابطه عاطفی و جنسی داشتند.

خانم زنگنه سروش با تغییر دولت، به سازمان انرژی اتمی ایران منتقل شد و در آنجا هم محسن سراوانی برای جمع‌آوری اطلاعات به او مراجعه کرده بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.