هشدار رواج پوکی استخوان؛ مصرف لبنیات در ایران ۳۰ درصد کاهش یافت

سه شنبه, 10ام بهمن, 1402
اندازه قلم متن

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، از کاهش ۳۰ درصدی مصرف لبنیات در بین ایرانیان خبر داد، این در حالی است که به گفته او مصرف لبنیات موجب پیشگیری از پوکی استخوان می‌شود.

علیرضا اولیایی منش همچنین نسبت به مصرف بالای نمک در ایران هشدار داده و گفته که نمک مورد نیاز بدن تنها با مصرف نان تامین می‌شود.

خبرگزاری «ایسنا» نهم بهمن ماه در گزارشی از وضعیت مصرف لبنیات در ایران نوشته بود که سرانه مصرف لبنیات در ایران نسبت به سایر کشورهای جهان کم‌تر است و این می‌تواند منجر به رواج پوکی استخوان شود.

به نوشته این خبرگزاری قیمت محصولات لبنیاتی به گونه‌ای افزایش داشته که در کاهش مصرف آن ‌تاثیرگذار بوده است.

جلال رحمانی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین، نیز روز چهارشنبه چهارم بهمن، گفته بود که «مصرف روزانه استفاده از لبنیات باید ۲۵۰ گرم باشد که این میزان در حال حاضر ۱۰۴ گرم است.»

اتاق بازرگانی تهران نیز در روز ۲۱ شهریور سال جاری در گزارشی با عنوان «آژیر خطر مصرف لبنیات» نوشته بود که «پس از حذف ارز ترجیحی از نهاده‌های دامی، ‌‌لبنیات گران شد و مصرف آن به پایین‌ترین حد خود در ۱۰ سال گذشته رسید.»

روند حاکم بر بازار و همچنین آمار حوزه مصرف لبنیات در ایران نشان می‌دهد که سیاست‌ دولت برای تخصیص یارانه به نهاده‌های دامی و تعیین دستوری قیمت محصولات لبنی راه به جایی نبرده است. بر همین اساس، رضا باکری، دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران، روز پنجم آذر سال جاری گفت: «مردم قدرت خرید لبنیات با قیمت‌کنترل‌شده را هم ندارند.»

از: صدای آمریکا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.