چندین نهاد بین‌المللی موسیقی خواستار ‌آزادی توماج صالحی شدند

پنجشنبه, 12ام بهمن, 1402
اندازه قلم متن

چندین گروه و سازمان بین‌المللی حوزه موسیقی و هنر، از جمله فدراسیون بین‌المللی موسیقیدانان و اتحادیه آهنگسازان و ترانه‌سرایان اروپا هشدار دادند جان توماج صاحی در خطر است. این سازمان‌ها خواستار آزادی فوری او شدند.

تظاهرات در پاریس برای آزادی توماج صالحی، خوانند رپ اعتراضی
تصاویر توماج صالحی در جریان تظاهراتی اعتراضی در پاریس عکس: Serie Claire/bePress Photo Agency/bppa/abaca/picture alliance

چندین سازمان‌ و گروه‌ بین‌المللی حوزه موسیقی و هنر در حمایت از توماج صالحی، خواننده رپ اعتراضی، در بیانیه‌ای مشترک از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته‌اند او را “فورا و بدون قید و شرط” آزاد کنند.

سازمان‌های بین‌المللی “فری میوز” (Freemuse) در زمینه آزادی هنر، سازمان “سیف میوز” (Safemuse) حامی هنرمندان در معرض خطر، فدراسیون بین‌المللی موسیقیدانان (FIM) و اتحادیه آهنگسازان و ترانه‌سرایان اروپا (ECSA) نسبت به ربودن و بازداشت مجدد توماج صالحی که با خشونت بسیار همراه بوده و همچنین اتهامات جدیدی که به او زده شده است، اعتراض کرده‌اند. آنها گفته‌اند که “ربایش همراه با خشونت و ضرب و شتم” او منجر به “ایجاد جراحاتی شده” و هشدار داده‌اند که جان توماج در خطر است.

بیانیه با اشاره به تعهدات جمهوری اسلامی در زمینه “احترام به کنوانسیون‌های بین‌المللی”، مقام‌های حکومت ایران را به گزارش گزارشگران ویژه سازمان ملل و یونسکو “در خصوص محکومیت‌شان در نقض حقوق آزادی هنرمندان” ارجاع داده است.

این سازمان‌ها اتهامات وارده به توماج را بی‌اساس دانسته و گفته‌اند که “دلیل اصلی ربایش” دوباره توماج “انتقاد از نهادهای اطلاعاتی است که فراتر از قانون رفتار می‌کنند” و “بیان حقایق و اتفاقاتی” است که در زندان بر او گذشته است.

در حساب کاربری منتسب به توماج صالحی در شبکه اجتماعی اکس نیز گفته شده است که دستگاه قضایی ایران سعی می‌کند “با اتهام‌زنی‌های بی‌پایه و اساس و پرونده‌سازی‌های متعدد بازداشت غیرقانونی او را توجیه کند.”

توماج صالحی که ترانه‌های رپ او در جریان جنبش سراسری زن، زندگی، آزادی انعکاس زیادی در میان معترضین پیدا کرد، اولین بار آبان ۱۴۰۱ بازداشت شد. بیش از ۶۰ مامور امنیتی جمهوری اسلامی با یورش به محل سکونت‌اش او را با خود بردند و ساعت‌ها شکنجه کردند.

توماج تیرماه همان سال به اتهام “افساد فی الارض” به ۶ سال و ۳ ماه حبس، دوسال ممنوعیت خروج از کشور و دو سال محرومیت از هرگونه فعالیت، تهیه و تولید آثار موسیقی و خوانندگی محکوم شد.

توماج صالحی از نمای نزدیک؛ گفت‌وگو با نگین نیکناماو پس از تحمل یک سال و ۲۱ روز حبس که ۲۵۲ روز آن در سلول انفرادی گذشت، به قید وثیقه از زندان آزاد شد. آنزمان دیوان عالی کشور تصریح کرد که پنج اتهام وارد شده به توماج صالحی غیرقانونی بوده و حداکثر باید بابت سه اتهام برای او حکم صادر می‌شد. در نتیجه، پرونده برای رسیدگی و صدور حکم جدید به دادگاه انقلاب اعاده و تاکید شد که توماج صالحی مشمول عفو می‌شود.

زمانیکه این خواننده در ویدئویی اعلام کرد که بابت این رفتار از مسئولان زندان شکایت کرده، مجددا ربوده شد. این بار نیز با خشونت و ضرب و شتم، همراه با پرونده‌سازی، تا حدی که به نوشته حساب کاربری توماج در اکس، او دچار “آسیب‌دیدگی شدید چشم و صورت” شده است.

پس از بازداشت مجدد او، امیر رئیسیان وکیل توماج صالحی خبر داد که “پس از سه ماه دادگاه انقلاب اصفهان همان پرونده را به دادسرا ارسال کرده و دستور داده است که دو اتهام جدید را به توماج تفهیم کنند و کیفرخواست هم با ١٠ اتهام صادر شود.”

دو اتهام تازه “بغی” به معنای قیام مسلحانه و گروهی علیه نظام و “اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرایم علیه امنیت” است که به کیفرخواست قبلی توماج اضافه شده است. امیر رئیسیان در رد این اتهامات گفته است: “در پرونده اولا متهم دیگری وجود ندارد که حتی همدست تلقی شود چه رسد به گروه؛ و در ثانی حتی یک چاقوی آشپزخانه از توماج کشف نشده است چه رسد به سلاح!!».

در حساب کاربری منتسب به توماج صالحی آمده است که “این رفتارهایِ فراقانونی و پرونده‌سازی‌هایی که هیچ کدام مبنای حقوقی، قانونی و عقلانی ندارند نقض آشکار حق دادرسی عادلانه و آزادی توماج صالحی است.”

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.